Kurumsal kaynak planlama (KKP) sistemini kullanan işletmelerde muhasebe bilgi akışı üzerine bir inceleme ve Aselsan örneği
Examination of accounting information flow in the companies using enterprise resource planning (ERP) system and case study of Aselsan
- Tez No: 308492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KARACAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kurulduğu günden bugüne başarı grafiği her geçen gün yükselen işletmelerin ortak özellikleri arasında iyi bir yönetim yapısına sahip olması yer almaktadır. Kuşkusuz bunda, bilim ve teknolojik gelişmelerin yakından takip edilerek bunlardan işletmeye uygun olanların uygulanmasına yönelik adımların atılması yönündeki kararların alınması da etkili olmaktadır.Kurumsal Kaynak Planlama (KKP) sistemleri 2000'li yılların başından itibaren işletmelerde popülerliğini her geçen gün arttıran, yüksek teknolojiye dayalı, bilgisayar destekli, iç ve dış süreçlerin entegrasyonunu sağlayan sistemlerdir. Sistem, işletme içindeki üretim, malzeme, muhasebe, insan kaynakları gibi birçok sürecin merkezi bir veri tabanından birbiriyle iletişimini sağlarken, dışarıda da tedarikçi ve müşteri ilişkileri yönetimlerini etkin kılmaktadır.İşletme faaliyetleri sonucu ortaya çıkan finansal verilerin doğru bir şekilde sunumu ve analizi işletmeye sunulan alternatif karar süreçlerinde daha stratejik adımlar atmasını sağlamaktadır. Bu işletmenin hem yönetim karar aşamalarında gerekli olmakta hem de işletme dışındaki bilgi kullanıcıları için gerekli olmaktadır. İşletmenin diğer süreçleriyle bütünleşmiş bir Muhasebe Bilgi Sistemi (MBS)'ne sahip olması verilerin daha güncel, sağlıklı ve çabuk bir şekilde elde edilmesine yardımcı olmaktadır. KKP sistemleri de işletmelere sunduğu bu özelliklerden dolayı muhasebe bilgi akışı sürecinin geçmişten günümüze gelişiminde önemli bir rol almıştır.Bu çalışmada, KKP sistemlerinin gelişimi, yapısı, sistem modülleri ile MBS'nin özellikleri hakkında genel bilgiler sunulmuş olup, KKP sistemini kullanan örnek bir işletmede muhasebe bilgi akışı incelenerek işletmede meydana gelen olumlu ve olumsuz özellikler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Having a qualified management structure is placed among the most crucial success factors for the companies which have increasing trend in their businesses since the first day of their foundations. Without doubt, observing scientific and technological developments closely and taking steps in order to apply the proper scientific and technological advancements to the organizational processes have a great affect on those kinds of success stories.Since the beginning of 2000s, Enterprise Resource Planning (ERP) applications are the systems that gained a great popularity by their abilities in terms of integrating external and internal business processes on the basis of high technological infrastructure and computer support. ERP systems are capable to combine all internal business processes such as production, material management, accounting and human resources in centralized data base structures and provide communication among them. At the same time, ERP systems enable efficient supply chain and customer relations management by integrating information flow between external and internal parties.Proper analysis and presentation of financial information that is produced as a result of business activities give companies a powerful strategic tool in their decision making processes. Furthermore, that kind of information is used broadly not only by firm representatives but also many stakeholders in today?s broaden market structures. Having an integrated Accounting Information System (AIS) that is combined with the other processes of company helps to reach valuable financial information on time and healthy basis. With their ability on those kind of advancements, ERP systems have a great contribution in the development of accounting information systems from past to the present.In this study, progress of ERP systems, their structures, the interaction among ERP modules with Accounting Information Systems (AIS) are presented and a general overview is provided. Moreover, an accounting information flow is examined in a company that uses ERP system and its contributions are detached with respect to situations that existed in company?s history.