İlköğretim Türkçe dersi öğretim programıyla kılavuzunun ve öğrenci çalışma kitabının (Türkçe 5) dilbilimsel açıdan değerlendirilmesi
A linguistics analysis of primary education Turkish education program and student study book (Turkish 5)
  1. Tez No: 208048
  2. Yazar: NERMİN ER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İCLAL ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kılavuz Kitabında ve Çalışma Kitabında dilbilim kavramlarının yer alıp almadığını belirlemektir. Bu amaçla Kılavuz Kitabı ve Öğrenci Çalışma Kitabı incelenmiştir. İnceleme çözümleme yöntemiyle yapılmıştır. Araştırmanın dilbilimsel boyutunu, Kılavuz Kitabında ve Çalışma Kitabında yer alan kazanımların ve etkinliklerin sesbilimsel, biçimbilimsel, sözdizimsel, metindilbilimsel, anlambilimsel, sözcükbilimsel ve göstergebilimsel ölçütlerle incelenmesi oluşturmuştur. Bu amaçla, a. Kılavuz Kitabında yer alan kazanımlarda yer alan dilbilimsel kavramlar, b. Öğrenci Çalışma Kitabında yer alan dilbilimsel kavramlar belirlenmiştir. İncelememizin sınırlılık çerçevesinde bu kitapların dış özellikleri, Çalışma Kitabında bulunan yazım yanlışları, bilgiye dayalı sorular ve yazı çalışmaları ele alınmamıştır. Kısaca, bu çalışma Kılavuz Kitabı ve Öğrenci Çalışma Kitabının çözümlenmesi (kitaplardaki kazanımların ve etkinliklerin incelenmesi) ve çözümleme sonuçlarının yukarıda belirtilen alanların (sesbilim, biçimbilim, sözdizim, metindilbilim, anlambilim, sözcükbilim ve göstergebilim) verileriyle değerlendirilmesini içermektedir. Bu incelemelere çalışmamızda aşağıdaki sıralamayla yer verilmiştir. 1. Anadili Eğitimi ve Eğitdilbilim 2. Anadili Eğitiminin Amaçları ve Etkinlik Alanları 3. Çözümleme 3.1. Sesbilim Alanıyla İlgili Kavramlar 3.2.Biçimbilim ve Sözdizim Alanlarıyla İlgili Kavramlar 3.3.Metindilbilim Alanıyla İlgili Kavramlar 3.4.Anlambilim ve Sözcükbilim Alanlarıyla İlgili Kavramlar 3.5.Göstergebilim Alanıyla İlgili Kavramlar
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to ascertain the linguistics notions in Program Book and Study Book. With this aim these books were examined. All the activities in the books having been scrutinzed using procedures of examination. An examination of the activities in the books using phonological, morphological, syntactic, text linguistics, semantics, lexicological and semiological criteria constituted the linguistics dimensions of the research. With this objective the following was found: a. The linguistics notions in activities in the Program Book b. The linguistics notions in activities in the Study Book. Within the limits of frame, the cover of these books which are examined spelling mistakes in the Study Book, questions related with knowledge and writing exercises are not mentioned in this study. In brief, this study has included analysis (definition of the activities in the books) and interpretation of the analytical results presented in the above mentioned fields (phonology morphology, syntax, text linguistics, semantics, lexicology and semiotics). This analysis has been presented in the following arrangement: 1. The Education of Native Language and Educational Linguistics 2. The Aims and Activity Fields of The Education of Native Language 3. Analysis 3.1. The Notions related with Phonology 3.2. The Notions related with Morphology and Syntax 3.3. The Notions related with Text Linguistics 3.4. The Notions related with Semantics and Lexicology 3.5. The Notions related with Semiotics