Örgüt kültürünün personel güçlendirmeye etkisi
The impact of corporate culture to the empowerment
- Tez No: 208060
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Stratejinin basarıyla uygulanabilmesi için strateji ile örgüt kültürü arasında uyumun olması gerektigi yani ögüt kültürünün stratejiyi desteklemesinin zorunlugu oldugu kabul edilmektedir. 1. Bölümde degindigimiz örgüt kültürü modellerinden, Handy'nin örgüt kültürü yaklasımında yer alan ?Görev Kültürü?nün ve Heskett, Kotter, Denison ve Schein'in üzerinde fikir birligi yaptıgı kültürel bir sınıflama olan ?Örgütün çsel Uyumu ve Dıssal Bütünlügü Üzerine Yapılan Sınıflandırma?nın, güçlendirme modellerimizle özellikle ilgili ve personel güçlendirmeyi destekler nitelikte oldugunu düsündügümüz için, arastırmada bu iki örgüt kültürü ile güçlendirme arasındaki iliski ele alınmıstır. Arastırmanın amacı, örgüt kültürünün personel güçlendirmeye etkisinin oldugunu ortaya çıkartmaktır. Bu amaçla tesadüfi olarak seçilen bir örgütten alınan verilerin istatistiksel analizi yapılmıstır. Arastırmamızın sonucunda, hipotezlerin kabul edilmesi, görev kültürü ve içsel uyum yaklasımı görülen kültürlerde personel güçlendirmenin basarıyla uygulanabilecegini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
According to the previous literature on corporate culture and management, for applying the strategy successfully at the organization, the corporate culture must support the strategy. The organizations that apply the empowerment successfully are assumed to process two cultural characteristics that we mentioned at the first part that ?Task Culture? (Handy?s classification) and ?Internal Integration and External Orientation? (Heskett, Kotter, Denison and Schein?s classification). So we analyzed two cultural characteristics? impact on empowerment. The purpose of our analyze is to clarify that corporate culture has an impact on empowerment. Referring to this purpose, we collected data from a firm that has been chosen casual. The collected data has been analyzed to test the hypotheses. As a result of this study, the cultural characteristics found to be increasing the success of the empowerment are ?Task Culture? and ?Internal Integration?.