Kazakistan ve Türkiye bankacılık sisteminin karşılaştırmalı analizi
Compare analysis between Kazakhstan and Turkey banking systems
  1. Tez No: 208064
  2. Yazar: ALİYA ORDABAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN SAYILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalısmanın ilk iki bölümünde hem Kazakistan hem Türkiye bankacılık sistemlerinintarihsel gelisimlerine yer verilmis, üçüncü bölümde ise iki ülke bankacılık sistemininsorunlarını karsılastırılması üzerinde durulmustur.Finans sisteminin yeniden yapılandırılması, sektörde yasaması mümkün olmayan veuluslararası sermaye gerekliliklerini yerine getiremeyen bankaların piyasaya girmesinin, özelsektörün gelisimininin yavaslığı, yatırım sektörünün bankacılık reformlarıya esgüdümlübiçimde yapılandırılmaması, eğitimli ve tecrübeli personel eksiği, zayıf bir enformasyonsistemi ve zayıf bir muhasebe kayıt sistemi, finansal aracılıkta yetersiz kalması ve ülke içibirikimlerin miktarının ülke içindeki bankalarda az olması olarak Kazakistan bankacılıksistemi sorunları özetlenebilmektedir.Buna karsılık, Türkiye bankacılk sisteminde benzer sekilde yeniden yapılandırmagereksinimi (BDDK'nın bankacılık sistemi düzenlemeleri gibi), finansal aracılıkta veuluslararası muhasebe standartlarını yakalama, ekonomik istikrarsızlık, mali riskler, yüksekkaynak maliyeti, haksız rekabet kosulları, teknolojideki hızlı gelismeler, özkaynaklarınyetersizliği, kamu bankalarının yüksek görev zararları ve denetim eksikliği sorunuözetlenebilir.Yeniden yapılandırma uygulamaları ve yeniden yapılandırmaya duyulan yenigereksinimler, finansal aracılık ve uluslararası muhasebe ilkelerinin uygulanmasında gerikalınması, özkaynak yetersizliği, kamu bankalarının yüksek görev zararları ve hızla değisenteknolojiye uyum sağlama sorunları iki ülke bankacılık sistemi için de ortak olan sorunlardır.Türkiye bankacılık sistemi enformasyon, yatırım ortaklığı, diğer özel tesebbüs dalları ileisbirliği, banka sayısı ve hacmi gibi konularda Kazakistan'ın bankacılık sistemindenüstünlüklere sahiptir. Kazakistan serbest piyasa ekonomisinde kısa bir geçmise sahip olmasınave eksiklerinin fazlalığına rağmen bağımsızlığını yakın tarihlerde alan diğer ülkeler arsındagörece olarak daha fazla mesafe katetmis durumdadır
Özet (Çeviri)
The first two part of this study is about to state the banking systems of the two countrywhich are Kazakistan and Turkey in a historical perspective. In the third part of the study, theaim was to compare the problems of the banking sectors of the two country and to bringproposals to those problems.It was stated that the insufficiency of networth, deposits and loans, becoming smallscale banks and a lot large scale banks less, the dominance of public banks and high level oftheir duty losses, lack of control, low level of accounting according to international standarts,need to restructure the system and lack of high standardized financial intermediation are thegeneral problems of Turkey?s banking system.Again the need to restructure, prevention of nonviable banks from entering into thebanking system, lack of financial intermediation, lack of educated personel, insufficiency ofnetworth, deposits and loans are the general problems of the Kazakistan banking system.Insufficiency of networth, deposits and loans, the dominance of public banks and highlevel of their duty losses, low level of accounting according to international standarts, lack ofhigh standardized financial intermediation are the common problems of the two bankingsector. In the thesis it was claimed that solution to those problems would contribute to theeconmirs of both countries and also contribute to the global capital investments.