İpotekli konut finansmanı sisteminin Türkiye ve Kazakistan açısından değerlendirilmesi
Evaluation of mortgage systems from Turkey and Kazakhstan
  1. Tez No: 303694
  2. Yazar: BAHRAM MAMASHOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KIYILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Gelişmiş ülkelerde konut edinmede bireylerin ilk tercihi haline gelen İpotekli Konut Finansman Sistemi'nin etkinliği, konut kredileri alacaklarına dayalı ihraç edilen gelişmiş sermaye piyasası araçlarının işlevselliğine dayanmaktadır.Bir ülkenin konut finansman sistemindeki sorunları çözmek için o ülkenin mevcut ekonomik koşulları göz önünde bulundurularak hem ulusal hem de uluslararası gelişmelere uyum sağlayabilecek bir konut finansman sistemi geliştirilmesi gerekmektedir.Bu noktadan haraketle ele aldığımız işbu çalışmanın amacı; Finans sektörü gelişmiş ülkelerde uzun zamandan beri başarılı ornekleri gösterilen uzun vadeli konut finansmanı sistemi (mortgage) esas alınarak, gelişmekte olan ülkeler konumunda bulunan Türkiye ve Kazakistan ülkelerinin oluşturduğu sistemleri incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Bu çerçevede her iki ülke sisteminin yapısı, ortaya çıkma nedeni, özellikleri, eksik taraflarına değinilmiş ve ortak yönleri tespit edilmeye çalışılmaktadır. Son olarak her iki ülke sistemi mukayese edilerek bir SWOT analizine tabii tutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In developed countries, productivity of mortgage system which is first choice for individuals when they are planning to have a house depand on functionality of the advanced capital market instruments.To solve the problems of a mortgage system needs to consider the country's current economic conditions, to develope mortgage system that should be adaptable for both developing national and international developments.From this point, the purpose of this study is, to investigate and compare mortgage systems in developing countries; Turkey and Kazakhstan. To do this shown examples of successful long-term mortgage system in developed countries.In this context, the structure of both countries systems, the cause of the emergence, characteristics are investigated and common aspects is tried to be find. Finally, a SWOT analysis was performed to compare mortgage systems of Turkey and Kazakhstan?