Küreselleşme ve uluslararası çevre politikaları: yönetimden 'yönetişim'e geçiş sorunu
Globalization and international environmental policies: The problem of the shift from goverment to 'governance'
- Tez No: 208063
- Danışmanlar: PROF.DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 566
Özet
Çevre konusu 1970'lerden itibaren bir uluslararası politika konusu olmustur. Bu tarihten önce devletler tek baslarına ya da birlikte erken isbirligi girisimlerinde bulunmuslardır. Bu girisimler ulusal düzeyde endüstrilesmenin neden oldugu saglık ve kirlilik sorunları; uluslararası düzeyde nehir, göl ve denizlerin kullanımları veya göçmen kuslarla ilgili olmustur. Artan çevre sorunlarına çözüm bulmak için 1972'de BM Stockholm nsan ve Çevre Konferansı toplanmıstır. Bu dönemde temel düsünce çevre sorunlarının devletler ve devletlerarası isbirligiyle çözülebilecegi olmustur. Bu düsünce zaman içinde degisiklik geçirmistir. Öncelikle 1980'lerin sonlarından itibaren çevresel tartısmalarda ?küresel çevresel degisim? söylemi ortaya çıkarken, bu dönemde ?sürdürülebilir kalkınma? kabul edilmistir. Sürdürülebilir kalkınmanın uygulanması çabaları ise 1990'lı yıllardan itibaren artmıstır. 1992 Rio Çevre ve Kalkınma Konferansı sürdürülebilir kalkınma için ?yönetisim? modelini uygulamaya koydugu ve kurumsallastırdıgı için önemli bir dönüm noktası olmustur. Yönetisim modeli ile çevre alanında geçmisin devletler ve devletlerarası iliskilere dayanan yapısı küresel, ulusal ve yerel tüm düzlemlerde devletlerin yanı sıra çokuluslu sirketler ve hükümet-dısı örgütlerin yer aldıgı çokaktörlü ve çokdüzlemli bir yapıya dönüsmüstür. Bu çalısmanın amacı çevre politikaları açısından yönetimden yönetisime geçis sorununu ele almaktır. Bu çerçevede önce genel olarak uluslararası çevre politikaları açısından bu geçis süreci incelenecektir. Daha sonra yönetisim modelinin insası ve gelisim süreci hem pratik hem kuramsal boyutta ortaya konulacaktır. Bu degerlendirmelerin ardından yönetimden yönetisime geçiste aktörler ve degisen rolleri incelenecektir. Uygulama araçları ve finansman mekanizmalarının incelenmesinden sonra, sonuç kısmında da elde edilen kuramsal ve pratik bulgular ısıgında yönetimden yönetisime geçis sorunu degerlendirilecekti
Özet (Çeviri)
Since 1970?s, environment has become an international political issue. Before that time, states alone or with together had taken part in early cooperative efforts. These efforts were concerned with health and pollution problems caused by industrialism in national level; concerned with the uses of the river, lake, sea or migratory birds in international level. In order to solve the increasing environmental problems, UN Stockholm Conference was held in 1972. In that period main idea was that environmental problems could be solved by states or interstates cooperation. This idea changed in the course of time. Firstly since the last of 1980s, the notion of the ?global environmental change? has been put forward and ?sustainable development? has been accepted. The efforts of putting into practice of sustainable development have increased since 1990s. UNCED was a turning point in putting into practice and institutionalizing the ?governance? for sustainable development. With the governance model, existent international structure based on states or interstates relations in environmental policies has been changed by with states and non-governmental organizations and multinational corporations in global, national or local levels a multistakeholders and multilevels structure. The purpose of this paper is to present the shift from government to governance in international environmental policies. In this framework, firstly this shift will be examined. After, the coming into being and development of governance model both practically and theoretical will be assessed. After this assessment, actors and their changing roles will be explained. After the rewiev of environmental instruments and financial mechanisms, in the last of paper, with these practice and theoretic finding, the shift from government to governance will be argued.