Anton Pavloviç Çehov'un öykü dilinde anlam ve konu açısından deyimlerin gruplandırılması
The classification of idioms in terms of meaning and subject in short stories of Anton Pavlovich Chehov
  1. Tez No: 227028
  2. Yazar: ASLI TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ZAFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günlük yaşamın ve edebi sanatın vazgeçilmez bir parçası olan deyimler, dilin anlatım gücünü, kavramsal zenginliğini ve güzelliğini arttırmaktadır. Bir toplumun geçmişten günümüze yaşayışı, gelenekleri, inançları, bilim ve teknik alanındaki ilerleyişi o toplumun diline yansımaktadır. Kalıplaşmış sözcük birlikleri olan deyimler, dil kavramı içerisinde büyük bir önem teşkil etmektedir. Deyimler, anlatıma açıklık, dile de renklilik katmak amacıyla kullanılmaktadır.Bu çalışmada dünya'da, özellikle de Rusya ve Türkiye'de deyimler konusunda yapılan çalışmaların geçmişi verilmektedir. Aynı zamanda Rusça ve Türkçe deyimlerle ilgili ülkemizde ve Rusya'da gerçekleştirilen karşılaştırmalı incelemelerin durumu ortaya konulmaktadır. Bunun sonucunda söz konusu alanda özellikle iki dilli deyimler sözlüğü hazırlandığı ortaya çıkmaktadır.Dünya edebiyatı içinde özel yere ve öneme sahip, Rus edebiyatının önemli, başarılı ve tanınan yazarlarından biri olan Anton Pavloviç Çehov'un on bir kısa öyküsünde yer alan deyimler, anlamsal ve konusal olduğu gibi yapısal açıdan da sınıflandırılarak incelenmektedir. Aynı zamanda sanatçının deyim konusundaki tercihleri ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Idioms, which are an indispensable part of daily life and art of literature, increase a language's power of expression, conceptual richness and beauty. The lifestyle, traditions, beliefs, development on science and technology of a community reflect the language of that community. Idioms, which are stereotyped word groups occupy an imporant place in the concept of language. Idioms are used for to express things clearly and to make the language colorful.In this study, the researches made in the past on idioms in the world and especially in Russia and Turkey are given. The status of the comperative investigations on Russian and Turkish idioms which took place in Russia and Turkey are also given. As a result, it is understood that a bilingual dictionary of idioms has been prepared on the above mentioned field of study.The idioms which are included in the 11 short stories of the important, succesful and well-known writer of Russian literature, Anton Pavlovich Chehov are being analysed in terms of meaning, subject and structure. Also, the author's preferences on the idioms have also been revealed.