Hititlerde aile hukuku
The family law in Hittites
  1. Tez No: 208070
  2. Yazar: BAŞAK YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hititoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalısmamızda Hitit Devletinde, Hititler öncesi Anadolu'da ve Mezopotamya'da geçerli olan kanunlar içerisinde önemli bir yer kaplayan, aile hukuku ile ilgili kanunları ele alarak bu konudaki arastırmalarımızı sunmaya çalıstık. Hititçe çivi yazılı belgeler göstermektedir ki, bugün toplumlarda geçerli olan evlenme, bosanma, miras gibi konular o zaman ki medeni hukukunda temelini olusturmaktadır. Hititlerde evlilikten önce söz, nisan gelenekleri görülmektedir. Evlilik kurumu Hititlerde, babaerkil bir düzene dayanmaktadır. Aile reisi babadır, kadın ise baslık karsılıgında evlendirilmektedir. Hür insanlar gibi esirlerde evlenip bosanmakta çocuk sahibi olabilmektedirler. Bosanma konusuna gelince; bosanma her iki taraf için de sorun yaratmamaktadır. Bosanma durumunda mallar esit olarak paylasılabilmektedir. Zina konusuna Hititlerde çok katı cezalar getirilmistir. Örnegin, karısını baska bir adamla yakalayan bir kisi onları öldürürse ceza almamaktadır. Fakat onları affetmesi de söz konusudur. O zaman kararı kral verir. Kız kaçırma olaylarının ise kanunlarda cezası vardır. Sözlü bir kızı kaçıran kisi, kızın daha önceki sözlüsünün verdiklerini tazmin etmek zorundadır. Anne ve baba kızı bir baskasına verirlerse de onlar tazmin ederler. Kabul etmezlerse kız o verdikleri kisiden ayrılır. ç güveylik de Hitit kanunlarında yer almaktadır. Erkegin kadının evine yerlesmesi anlamına gelen içgüveylik çivi yazılı metinlerde LÚantiiant- seklinde geçmektedir. Yani içeri giren (eve dahil olan) anlamındadır. Evlatlık alma konusu Hititlerde üç döneme ayrılmaktadır: a) Eski Hitit Devleti zamanında Evlatlık Alma b) Orta Hitit Devleti zamanında Evlatlık Alma c) Yeni Devlet zamanında Evlatlık Alma Ele geçen tabletlerin çogu Orta ve Yeni Devlet zamanına, pek azı ise Eski Devlet zamanına aittir. En önemli evlat edinme belgesi I. Hattusili'nin vasiyetnamesidir. Miras konusundaki belgeler, Hitit kanunlarında ele geçmedigi için erkek evladın tercih edilip edilmedigini bilmiyoruz. Ancak Telepinu fermanından anlıyoruz ki, erkek evlada miras konusunda öncelik verilmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, we have tried to present the subject related investigations by discussing the subjects that are related with the“family law”which has an important role among valid rules in the state of Hittite both in Mesopotamia and pre-Hittite Anatolia. The documents of nail calligraphy showed that, today the subjects which are valid in populities, such as marriage, divorce, inheritance formed the base in the civil law, in that time. In Hittites, there were some traditions about engagement before the marriage. Again, In Hittites the association of marriage was depending on fatriarchal system. The chief of the family was the father where as the woman was being married off in payment for the money paid by the bridegroom to the bride's family. The slaves could marry, divorce and could have a child like independent people as well. In the subject of divorce, divorce made no problem both fr the bride and the groom. In the case of divorce, the goods could be shared equally. In the state of Hittite, there was so severe punishment for the adultery./For instance, if husband saw his wife with another man ad killed him, he wouldn't be punished. But, in the situation when the husband forgave them, then the last decision was made by the king. The case of abducting girls had to be punished according to rules. The man who abducted engaged girl, should pay the money which was given by the former fiance. If the parents marry their daughter off with another man then they had to pay that indemnity. If the parents didn't agree to pay, the daughter had to left that man. The“interior groom”which means that a man lives with his wife's patients, took place in the rules of Hittite. This term of“interior groom”refers to LU antuate in the nail calligraphic texts. So,“interior groom”means that the person who enters inside. The subject of adopting child is divided into 3 terms: a) Adopting Child in the Old State of Hittite b) Adopting Child in the Middle State of Hittite c) Adopting Child in the New State of Hittite Most of the founded tablets were belong to Middle and New State of Hittite, where as the little of them were belong to the old state of Hittite. The most important document about adapting child was the Testament of the 1st Hattuchili. The documents about the inheritance couldn't be reached through the rules of Hittite, we don't know whether the son was prefered to adopt. But, we can see from the Firman of Telepinu, the priority to hare inheritance was belong to the son.