İran'da 1979 devrimi'nden sonra egemenlik ve siyasal iktidar
Sovereignty and political power in iran aftr the 1979 revolution
- Tez No: 208085
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜLİN ÖNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Batı'dan esinlenerek 1906'da İran'da gerçekleşen Meşrutiyet Devrimi de laik egemenlik anlayışına dayanan ulus devlete ulaşmayı hedeflemiştir. Ancak anayasa hazırlanırken ?egemenlik halka aittir? maddesinin yanına din adamlarının etkisiyle, Tanrısal Egemenlik anlayışını çağrıştıran ?yasaların şeriata uygunluk maddesi? eklenmiştir. Yani 1979 devriminden önce İran'da iki egemenlik anlayışı vardı; Tanrısal egemenlik anlayışı ile laik egemenlik anlayışı. Bu dönemdeki iki zıt egemenlik anlayışının belli aralıklarla toplumda iktidar çatışmalarına yol açarak varlığını devrime kadar sürdürmüştür. Öte yandan bu dönemde yasal olarak siyasal iktidarı laikler kullanarak meşrutiyetini ulemadan almalıydı. Ancak pratikte ulemayı devre dışı bırakarak monarşi diktatörlük iktidarı elinde bulunduruyordu. Bu iktidar çatışmaları sonucunda 1979 devrimi gerçekleşmiştir. 79 devriminden sonra egemenliğin sadece tanrıya ait bir hak olarak görüldüğü, yasama yetkisinin tanrıya ait olmakla birlikte anayasanın temelini kuran oluşturmaktadır. Tanrısal egemenliğin kullanımı Humeyni'nin ?Velayeti Fahik? teorisi çerçevesindedir. Bu teori Şii Siyasal düşüncesindeki imamet öğretisinin revizyon edilmiş şeklidir. Böylece modern unsurlarla dogmatik esaslar birleştiği ?İran İslam Cumhuriyeti?ne biz ?modern totaliter teokrasi? diyoruz. Günümüz koşullarında böyle bir siyasal düzen varlığını fazla sürdüremeyeceği apaçık bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
Poorbagher, Gholamreza, Sovereignty and Political Power in Iran after the 1979 Revolution, Master?s Degree Thesis, Consultant: Prof.Dr. Tülin Öngen, 161 p. The Constitutionalist revolution which had inspiration from the West taking place in 1906 in Iran aimed to reach a national state based on secular sovereignty. However, while the Constitution is being prepared, with the influence of ecclesiastics ?the coherence of legislations to Islamic law clause? which is reminiscent of Celestial Sovereignty was added besides ?sovereinty belongs to the public? clause. This meant that there were two sovereignty conceptions in Iran before the 1979 revolution; Celestial sovereignty conception and secular sovereignty conception. These two contrary sovereignty conceptions continued their existence until the revolution causing power conflict in the community from time to time. On the other hand, the seculars were using the political power legally taking legitimation from scholars. However, in practice the monarch dictatorship bypassing the scholars withholded the power. As a result of these power conflicts 1979 revolution took place. After the 79 revolution sovereignty was seen only a privilege belonging to God, despite the legislative power belonged to God, Quran formed the essence of the constitution. The route of administration of celestial sovereignty was within the framework of Humeyni?s ?Wardship of Fahik? theory. This theory is revised form of imamate teaching in Shi?ite political ideology. Thus, we call ?Iranian Islamic Republic? as ?modern totaliter theocracy? in which modern elements are combined with dogmatic principles. It is evident that such a political order will not be able to maintain its existence further in today?s conditions.