Polis müzeleri ve polis müzelerinde müze eğitimi
Police museums and museum education in the police museums
- Tez No: 208104
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜGE ARTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Müzeler kültürel degeri olan esyaları koruma,sergileme,inceleme ve degerlendirme amaçlı kurulmus ve halkın begenisine sunulup egitim amacıyla kamu yararına yönlendirilmis sürekli egitim kurumlarıdır. Müzeler farklı eserlerin bir arada sergilenebilecegi kurumlar oldugu gibi aynı zamanda tek bir konuyu içeren eserlerin sergilendigi yerlerde olabilirler. Bunu kolaylastırabilme ve her müzeyi amacına daha da yakınlastırma amaçlı müzeleri türlere ayırmak mümkündür. Egitim, bir müzenin amaçladıgı en temel unsurlardan biridir. Müze egitiminin amacı tarihsel süreç içerisinde kültürel degerleri koruma ve devam ettirme, kendi kültürünü her yönüyle tanıma, geçmisi ve bugünü bagdastırma, müzeleri yasayan bir öge haline getirme ve tarihi ve bilgiyi kesfederken insanının kendi özünü de kesfetmesini saglamaktır. Polis teskilatı ilk insan kabilelerinin kurulmasıyla temellerinin atıldıgı ve insanların güvenme ve korunma amacını gün geçtikçe daha çok ön plana getirmesiyle gelisen, en eski teskilatlanmalardandır. Dolayısıyla bu çok eski ve önemli teskilatın geçmisini, gelisimini daha iyi anlamak, sergilemek amaçlı polis müzeleri ön plana çıkmıstır. 2 Polis müzelerinin görevi sadece bu teskilatın geçmisini aydınlatmak degil toplum için egitici bir kurum niteligi tasımaktır da. Bu egitim düzenlenen programlarla, yapılan etkinliklerle müzeyi topluma daha da yaklastırmakla saglanmaktadır. Dünyada ve ülkemizde pek çok degisik polis müzesi örneklerine rastlamak mümkündür. Dünya üzerinde ki örnekleri kendi bünyelerinde egitim merkezi haline gelmeyi iyi bir sekilde basarmıs oldugu halde ülkemizde ki polis müzeleri bu açıdan zayıf bir konumdadır. Müze egitiminin daha kapsamlı yapılması ve toplumun bu müzelere ilgisinin daha çok saglanması amacıyla dünyada ki örneklerde göz önüne alınarak, bunlara yeni ve bizim toplumumuza ait açılar da kazandırarak ülkemizdeki polis müzeleri ve buralardaki müze egitimi daha ileri seviyeye getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Museums are constant education centers which protect, exhibit, search and appreciate cultural materials. Museums are places where different materials can be exhibited. Also it is possible to exhibit materilas which deal with same topics in this places. To simplify and help these aims, museums can be classified. Education is the main element which a museum purposes first. Aims of the education in the museum are to protect the cultural values in a historical process, know your own culture with its all courses, to reconcile past and the today. Police organization is one of the oldest organizations which is started with first human tribals and continued very quickly because of need of the human to be protected and to trust . Consequently for understand this old and important organization?s past and today, for exhibit and protect them police museums are built. Aim of the police museums are not only to light up the past of this organization. One of its important purpose is to educate the community. In the world and in our own country there a lot of different examples of police museums. Although examples of these museums in the world are very successfull to become a education center, examples in our country are very weak in this topic. To become education in the museum better condition and to become this places more interesting, police 2 museums and education in museums in our country should be improved with taking other police museums in the world as an example.