Kamu ve özel sektör işbirlikleri - Türkiye için bir model önerisi
Public and private partnerships - a model proposal for Turkey
  1. Tez No: 208112
  2. Yazar: AYHAN SARISU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZLEM ÖZKANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, İşletme, Economics, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu çalışmada; kamusal mal ve hizmetlerin özel sektörce temin edilerek sunulması uygulamalarını içeren ve son yıllarda dünyada çok geniş kullanım alanları bulan Kamu ve Özel Sektör İşbirliği (KÖSİ) modelleri ele alınarak, bunların ülkemizde hayata geçirilmesi durumunda, yürütme ve koordinasyondan sorumlu kamu biriminin yönetim ve organizasyon yapısının nasıl olması gerektiği araştırılmıştır. Bu çalışmanın konusu, özellikle yönetim ve organizasyon disiplini açısından KÖSİ alanında ülkemizde ne yapılabilir, nasıl bir idari yapılanma ile ilerleme kaydedilebilir konusunun araştırılmasıdır. Beş bölümden oluşan bu doktora tezinde kamu hizmetlerinin hukuki rejimleri, sözleşme kıstas ve türleri üzerinde durulmamıştır. Konu, yönetim ve organizasyon disiplini çerçevesinde incelenmiştir. Birinci bölümde; kamu hizmeti kavramı ana hatları ve unsurları, kamu hizmetinin kurulması, görülme usulleri ve kaldırılmasına değinilmiştir. Kamu hizmetinin temel ilkeleri, kamu hizmetinin türleri ve hukuki rejimlerine temas edilmiştir. Kamu hizmetinin yürütülüş biçimleri, idari sözleşme türleri ve uygulama şekilleri genel hatları ile ele alınmıştır. İkinci bölümde; kamu hizmetlerinin gördürülmesinde yeni bir usul olan KÖSİ uygulamaları, temel ve genel unsurları, tarafların sorumlulukları, KÖSİ uygulama çeşitleri, KÖSİ uygulamalarının gerekliliği ve kamu sektörüne, özel sektöre ve yararlanan bireylere sağladığı faydalar ve KÖSİ'ye yönelik eleştiriler incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Dünyada KÖSİ uygulamaları ve kurumsal yapılanma konusu ülkeler bazında gözden geçirilmiştir. Dördüncü bölümde; Türkiyede kamu hizmetlerinin gördürülmesindeki kısmi KÖSİ uygulamaları ele alınmıştır. Beşinci ve son bölümde ise; Türkiye için önerilen idari KÖSİ birimi çerçeve modeli ve sonuç yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This PhD study provides Public Private Partnership (PPP) implementations widely used all over the world since the last decade and it does not challenge to analyze in any financial and special technical details of PPP models. This study mainly focused on to search organizational and managerial structure of PPP execution and coordination units to foresee whether such kind of organization could be an efficient example for Turkey. The topic of the study is particularly in managerial and organizational aspects to what extend PPPs could be realized and what type of managerial structure is proposed for PPP implementations in Turkey. This study consists of five chapters and legislative issues of public services, contractual criteria and types would not being seized. The subject dealth with only the frame of managerial and organizational discipline. In the first chapter, main lines of public service concept, establishment of public service, execution and annulment of current implementation methods has been reviewed. Main principles of public service, types of public service and legislative issues are also being broadly studied. Execution types of public service, administrative contract types and implementation approaches are being outlined. In the second chapter, as being a new approach, PPP implementations, basic and general components, responsibilities of both parties, styles and requirements of PPP implementations and benefits to all parties, citizens and oppositions to PPP implementations in general are being considered. In the third chapter, PPP implementations all over the world and organizational structures are being rewived countries wised. In the fourth chapter, partial PPP implementations in public services in Turkey is being studied. In the fifth and the last chapter, proposed managerial PPP Unit frame model for Turkey and conclusion has been included