Sivaslı İlçesi'nde araziden yararlanma
Profit from land in Sivasli District
  1. Tez No: 208113
  2. Yazar: ŞENOL ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÖZÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ege bölgesinin, ç Batı Anadolu bölümünde yer alan Sivaslı ilçesinin arazi kullanımında hem dogal hem de beseri özellikler arazi kullanımı üzerinde etkili olmustur. Daglık Burgaz kütlesi ile düz ve az egimli Sivaslı ovası arasında belirgin farklar ortaya çıkmıstır. Daglık sahada dogal ortamın insan yasamı üzerindeki etkisi daha fazla iken, ova kesiminde insanlar yer yer dogal sartların önüne geçebilmislerdir. Daglık alanda temel geçim kaynagı hayvancılıktır. Egim ve engebe tarım alanlarını daraltmıstır. Bu da insanları farklı ugraslara yöneltmistir. Burgaz daglarındaki orman örtüsü de dikkat çekici özelliktedir. Ancak yogun tahrip bu alandan faydalanmayı kısıtlamıstır. lçedeki, asıl geçimi olusturan tarım arazileri daha çok ova alanında yogunlasmıstır. lçe yüz ölçümün yaklasık yarısı tarım alanı olarak kullanılmaktadır. Daha çok kuru tarım ürünlerinin yetistirildigi ovada, halen istenilen verim elde edilememektedir. Bu durumun etkili olmasında sulu tarım alanlarının azlıgı etkili olmaktadır. Sulama ilçede genelde artezyen kuyularından saglanmaktadır. Son yıllarda bazı endüstri bitkilerine kota konulması, bu ürünlerin tüm Türkiye'de oldugu gibi Sivaslı'daki ekim alanlarını ve üretimlerini de daraltmıstır. lçede son yıllarda önemi artan ürün çilektir. Çilek ekim alanları genislemekle birlikte ürünün yetistirilmesi ve pazarlanması ek masraf ve emek istemektedir. Hayvancılık ise halen istenilen seviyeye gelememistir. Sadece bazı köylerden süt toplama isi yapılmaktadır. lçede, sanayi tesisleri daha çok atölye tipi sanayi ile sınırlı kalmıstır. Dokuma, demir ve ahsap dograma, oto tamir atölyeleri bunlardan önemli olanlarıdır. Üretim alanları dar, isgücü kapasitesi küçük bu isletmeler ilçe ekonomisine gerekli katkıyı saglamamaktadırlar. nsanların her türlü beseri ve ekonomik faaliyetlerini etkileyen arazi kullanımı, Sivaslı ilçesinde de farklı özellikler göstermektedir. Ancak en önemli olan konu ilçe arazisinin en verimli ve insanlara en karlı sekilde nasıl kullanılması gerektigini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In land usage of Sivaslı which is taking part in Central Western Anatolia division part of Aegean Region, both natural and human characteristics have been effective. There have been distinct differences between the Sivaslı plain and mountains Burgaz. While the affect of the natural surroundings on human life is much more, in plain area time to time, human are able to take measures against the natural factors. In mountains area the main means of subsistence is stockbreeding. Slope and roughress have narrowed the agricultural area. This narrowwing directed the people to different proffessions. Also forests in Burgaz mountains are conspicuous. However because of the destruction, people aren?t able to benefit sufficiently from the area. Agricultural areas which are the main means of subsistence intensified much more in plain area. Almost a half of the Sivaslı area is used for agricultural area. It can?t stil get desired output from this plain which grown dry agricultural productions on it. This is an effect of scarcity of the watery agricultural areas. In this area watering is usually provided from artesian wells. In recent years goverments have restricted the production of some industrial products so Sivaslı is effected negatively like many parts of Turkey. Production strawberry has gained importance in recent years in Sivaslı. Strawberrey has expanded production field however it required much labour and expense. Nevertheless the stock-breeding can?t still reach the desired level. There is milk production only in a few village. Industry facilities are restricted by small scaled workshops. Textille, iron, wooden and automobile repairmant are the most important ones. Contribution of these industrial workshop to Sivaslı economy isn?t sufficient because of their narrowed production area and little manpower capacity. Land using effects the people?s all activities which are both human and economic. This has also different characteristics in Sivaslı district. But the most important subject is how the people use this area productively and benefitly for themselves.