Anayasa'nın öngördüğü yönetim dizgesi açısından İktisadi Kalkınma Ajansı
Economical Development Agency administration system which has envisaged in constitution
  1. Tez No: 208114
  2. Yazar: ENGİN BALIM
  3. Danışmanlar: PROF. CEVAT GERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Kalkınma, siyasi otoritelerce birtakım politikalar esliginde, toplumsal yapıyı olusturan iktisadi ve sosyo-kültürel gelistirilmesi seklinde tanımlanabilir. Kalkınma gelismis ekonomilerden ziyade az gelismis ekonomilerin sorunu olarak karsımıza çıkmaktadır. Bölgesel kalkınma kavramının çok uzun bir geçmisi yoktur. Kavram kalkınma iktisadının ortaya çıkısı ile gündeme gelmistir. 1940'lı yıllarda önem kazanmaya baslayan kavram, daha çok dogu ve güneydogu Avrupa arasındaki farklılıklar nedeniyle ortaya çıkmıs olsa da, bölgesel kalkınma kavramı az gelismis tüm toplumlar için önem tasımaktadır. Bölgesel kalkınma kısaca ulusal düzeyde girisilen kalkınma çabalarının bölgesel birimlere indirgenmesidir. Bölgesel farklılıklar tüm dünyada var olan küresel problemlerdir. Temelde ekonomik gelismenin degisik bölgelerde esit seviyede gerçeklestirilememesinden dogan bu problemin, mutlaka devlet eliyle dengelenmeye çalısılması gerekmektedir. Makro ekonomik düzeyde ve sosyal politika reformları ile desteklenmeyen bir bölgesel kalkınma politikasını basarısızlıgı kaçınılmazdır. Türkiye AB'ye giris süreciyle birlikte 40 yıldır uygulamakta oldugu tesvik sistemi üzerine oturan bölgesel gelisme politikalarını terk ederek yeni bir uygulama içine girme asamasındadır. AB'nin bütün aday ülkelere benimsettigi bu yeni yaklasım sermayeyi, özel sektörü ve bölgesel rekabeti ön planda tutmaktadır. Bu yeni yaklasımın temel kurumu bölgesel kalkınma ajanslarıdır. Türkiye'deki kalkınma ajansları AB bölgesel yatırım fonlarından yeterince yararlanamadıgından bölgesel dengesizliklerin kalkınma ajansları ile giderilebilmesi yakın zamanda mümkün görülmemektedir. Türkiye'nin AB'nin kurulusunun 50. yıl etkinliklerine davet edilmemesi gibi çesitli nedenlerden de anlasıldıgı üzere Türkiye'nin AB tam üyeligi de uzun zaman netlik kazanamayacak gibi gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Development could be define as, a set of policies which is implied by political authorities in order to improve the economical and socio-cultural aspects of social structure. Development could be seen as a problematic issue in underdeveloped economies rather than developed economies. The concept of regional development has not depended on a long history. This concept comes up with the emergence of the development economy. It has gained more and more importance in 1940?s. Although concept of regional development, came into the picture due to differences between Eastern and South- Eastern regions of Europe, is important to the countries which are underdeveloped. Regional Development, in short, is demotion of the regional units of the development efforts which attempted in national level. Regional differences are emerged because of global problems. The essence of the problem is based on the inequality between different sections of the world and it must be balanced by the state. In macro-economic level, regional development policies should be supported by social politics. With the entrance process to EU, Turkey?s incentive system, which was implemented more than forty years and depend on regional development policies, should be abdicated and Turkey must enhance its policies and evaluate its national interests. However, EU?s new perception gives feature to capital, private sector and regional competition. And this new perception of the EU gives special attention to Regional Development Agencies. Development Agencies in Turkey were not benefited enough from EU Regional Investment Funds. The lack of these funds makes impossible to get rid of regional inequalities by development agencies. Turkey was not invited to European Union?s fiftieth year celebrations and this make clear that Turkey?s full membership is not seen possible not only in short-run but also in long-run