II. dünya savaşı sonrasında transatlantik ilişkilerin ekonomik ve siyasi boyutu
Economic and political aspects of the transatlantic relations after world War II
- Tez No: 208146
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalısma Amerika Birlesik Devletleri ve Batı Avrupa ülkeleri arasında II. Dünya Savası sonrasında yogunlasan siyasi ve ekonomik iliskileri konu almaktadır. Fakat iliskilerin ilk yıllarında güvenlik kaygısı ön planda oldugu için, çalısmada gerektigi ölçüde askeri iliskilere de yer verilmistir. Bu çalısma sonucunda görülmüstür ki, Amerika Birlesik Devletleri ile Avrupa ülkeleri arasındaki yakın iliskiler ABD tarafından ilan edilen Truman Doktrini ve Marshall Yardımları ile yogunlasmıs, iliskilerin askeri boyutu da NATO'nun kurulması ile kurumsal bir kimlik kazanmıstır. 1950'li yıllardan sonra iliskiler eski yogunlugunu yitirmis, AB kendi içerisinde entegrasyona gitmis, ABD dikkatini uzak doguya kaydırmıstır. leriki yıllarda Avrupa'nın da ekonomik bir güç olarak sivrilmesiyle, özellikle 1990'lardan sonra iliskilerin askeri ve siyasi boyutu eski önemini yitirmis ancak ekonomik anlamda ülkeler arası ticaretin serbestlestirilmesi için ABD ve Avrupa ülkeleri önce GATT ve daha sonra Dünya Ticaret Örgütü bünyesinde beraber mücadele etmisler, kendi aralarında da Transatlantik Gündem, Atlantik Ötesi s Diyalogu gibi yapılanmalar olusturmuslardır. Çalısmada ayrıca ekonomik iliskilerin bir parçası olarak Euro-Dolar rekabeti de incelenmistir. kinci Dünya Savası sonrası dönemde Dolar, kurulan IMF, Dünya Bankası gibi kurulusların da etkisiyle uluslararası piyasalarda tek hakim para statüsünü korumus, ancak 2002 yılında Euro nakit para olarak kullanılmaya baslamasıyla, henüz Doların tahtını sarsamasa da Dolara güçlü bir rakip haline gelmistir.
Özet (Çeviri)
This study is about the intense political and economic relationship after World War II between USA and Europe. Since, especially in the earlier years security concern was the main point in relationships, it is also analyzed where necessary. In this study, it is examined that, the relationship between America and Europe intensified by the Truman Doctrine and Marshall Plan that is announced by the American Government. The military aspect of this strong support was the founding of NATO. This strong relationship loosened after 1950?s. European Countries integrated between themselves and USA directed its attention to Far East Countries. In the following years, as Europe strengthened as an economic power, the importance of the military and political aspects of the relationships diminished and the trade relationships developed and America and Europe worked together in GATT and the WTO to decrease the trade barriers between themselves and also initiated some initiatives like Transatlantic Business Dialogue and the Transatlantic Agenda in order to develop economic relationships. In this study, Euro-Dollar competition is also analyzed as a subtitle of economic relations. After World War II Dollar became the unique international Money in international financial markets. But after the foundation of Euro in 1999, although it didn?t replace the Dollar it became a strong competitor to the Dollar.