Küçük ve orta ölçekli işletmelerde teknoloji ve yenilik politikaları; Avrupa Birliği ve Türkiye karşılaştırması
Technology and innovation policies in the small and medium-sized enterprises; European Union and Turkey comparison
- Tez No: 208147
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dünya ekonomisindeki son gelişme ve değişmeler küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomik kalkınma sürecinin temel dinamiğini oluşturduğunu ortaya koymuştur. Özellikle küreselleşme süreci ile giderek yoğunlaşan rekabet, ekonomide ağırlıklı bir yere sahip olan KOBİ'lerin yapısal özelliklerinin daha iyi algılanmasını sağlayarak, bu işletmelerin rekabet güçlerinin arttırılmasına yönelik politikaların izlenmesini zaruri kılmıştır. Taşıdıkları önem dolayısıyla, başta gelişmiş ülkeler olmak üzere, bütün ülkeler KOBİ'lerin doğması, büyümesi, gelişmesi ve korunması için uygun ortamı hazırlayacak politikalar geliştirmekte ve uygulamaktadırlar. Avrupa Birliği ile uyumlaşma sürecindeki Türkiye'nin, evrenselleşen piyasa ekonomisinin gerektirdiği rekabet ortamını sağlamasının temel aracı da, KOBİ'lerdir. Günümüzde, rekabet gücünü arttırmak için izlenebilecek en etkin yöntem ise, teknolojik gelişmelere uyum sağlayarak, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine önem vererek yeniliği teşvik etmektir. KOBİ'lerin gerek Türk ekonomisindeki yeri gerekse Avrupa Birliği'ne uyum sürecindeki önemi bu tezin çıkış noktasını oluşturmaktadır. Bu çalışmada öncelikle mevcut KOBİ tanımları üzerinde durulmuştur. Daha sonra Avrupa Birliği ve Türkiye için ayrı ayrı KOBİ'lerin ekonomideki yeri ve KOBİ'lere dönük uygulanan teknoloji ve yenilik politikaları incelenmiştir. Son olarak, Türkiye'nin bu noktadaki eksikleri ve uyum sürecinde gerçekleştirmesi gerekenler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recent developments and changes in world economy have shown that small and medium-sized enterprises create the major dynamics for the economic progress. Understanding the structure of these small and medium sized enterprises so that new rules and regulations can be implemented to increase their competitiveness is an important issue in the new competing global market. Due to their high importance, each country, especially developed countries, establish and apply regulations that will aid the promotion, development and protection of small and medium-sized enterprises. In the economic integration process to European Union, Turkey must use the advantages of small and medium-sized enterprises to gain competitiveness in global markets. Today, the most effective method to reach that aim is to promote techological progress and innovation while investing on research and development The aim of this thesis is to show the importance of small and medium-sized enterprises in the Turkish economy and its integration with European Union (EU) during the negotiation process. In the first chapter, the present definitions of small and medium-sized enterprises are discussed. In the second and third chapters, present condition of small and medium-sized enterprises both in EU and Turkish economies are shown. The technology and innovation policies are described. In the last chapter, the deficiencies of the Turkish small and medium-sized enterprises and the necessary precautions to be taken during the harmonization period is examined.