Avrupa Birliği'nin terörizmle mücadele politikası
The fight of European Union against terrorism
- Tez No: 208148
- Danışmanlar: PROF.DR. SERTAÇ BAŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmetler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Social Services, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalısmanın esas amacı Avrupa Birligi'nin Terörizme karsı aldıgı önlemlerin incelenmesidir. Terör, her toplumun kendi bünyesinde uygun olarak yarattıgı bir hastalık olup toplumun tarihi, kültürel, ekonomik, siyasal ve etnik gelisimine uygun olarak sekillenmektedir. Avrupa kıtası eski zamanlardan beri terörden bası çekmistir (ETA, IRA vs.) ve 11 Eylül'deki terör saldırıların Avrupa Birligi için bir dönüm noktasını olusturmustur. Özellikle de güvenlik meselelerinde ciddi önlemlerin alınması ve hükümetlerarası isbirliginin kaçınılmaz oldugunu vurgulanmıstır. Bu çalısma giris ve üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, uluslararası politikanın genel yapısından bahsedildi, özellikle de Soguk Savasın sona ermesi, Sovyet Birligi'nin dagılması, 11 Eylül terör eylemlerin küresellesme sürecinden etkileri ve terörün turlerinden bahsedildi. kinci bölümde, Avrupa Birligi Üye Ülkelerinin Kriminal ve anti-terör faaliyetleri içeren politikalar gelistirilmistir. Avrupa Birligi'nin teröre karsı mücadelesinde esas amaç hükümetlerarası isbirligi ve Ülkeler arası bilgi ve kisisel dataların alıs - verisin uygun sartlarda gerçeklesmesi hedeflenmistir. Özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra çisleri ve Adalet alanındaki çalısmalar daha da hız kazanmıs ve Avrupa Birligi boyutlu suçla mücadele için gerekli siyasal kararlılık biraz daha belirgin hale gelmistir. Bu dönemde Europol'un yetki alanı gelistirilmis ayrıca Eurojust gibi yeni kurumlar ortaya çıkmıstır. Eurojust özellikle cezai alanda üye ülkeler arasında yeni bir iletisim aracı ve AB boyutlu suçla mücadelede sorusturma ve kovusturma için ortak bir zemin tasarlamıstır. Üçüncü bölümde ise, Avrupa Birligi'nin, Birlesmis Milletler, Amerika Birlesik Devletleri, NATO ve Türkiye ile olan iliskileri ele alındı. Sonuç olarak konunun genel degerlendirmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the measures taken by the European Union against terrorism. Europe has suffered from terrorism from various sources for decades (ETA, RA) and a policy of increased judicial co-operation between member states had already been agreed when the attack against US took place in September 2001. EU action against the terrorism has been predicated on the preservation of fundamental rights and liberties as enshrined by the European Convention of the Human Rights. This study consists of an introduction and three chapters. The first chapter presents the general situation of the international politics, especially the consequences of the end of Cold War and the collapse of the Soviet Union. Also, the importance of 11 September and the effects of terrorism in the process of globalization and the types of terror. The second chapter includes specific criminal and anti-terrorist measures within the competence of the EU member states. The main role of the European Union therefore is co-operation and the greatest emphasis so far has been on the exchange and sharing of information among states. Other main agencies promoting co-operation are Europol, Eurojust and the European Border Agency. Also, within the Council a body brings together external and internal intelligence experts to coordinate strategies. The last chapter refers to the relations and the co-operation of the European Union with USA, UNO, NATO and Turkey. Consequently, a general evaluation of the subject and findings are given