Karia bölgesi ölü gömme adetleri
Burial customs in caria region
- Tez No: 208186
- Danışmanlar: PROF.DR. ERKSİN GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Arkeoloji, Anthropology, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Karia Bölgesi Ölü Gömme Adetleri? adlı bu tez çalısmasında Karia Bölgesi'nde Antik Yunan ve Roma Dönemlerinde görülen ölü gömme inanısları eldeki mevcut arkeolojik ve antropolojik verilerden yola çıkılarak arastırılmıstır. Karia Bölgesinde yer alan antik kentler nekropol alanları dikkate alınarak incelenmistir. Eldeki veriler bölgedeki kentlerin nekropol alanlarının planları, mezar tipleri, mezarlar ile ilgili sunu ve iskelet buluntuları kategorilerinde degerlendirilmis ve Karia bölgesi ölü gömme adetleri arasında yöresel benzerlikler ve farklılıklar ele alınmıstır. Bu bölge içerinde yer alan bir çok nekropol alanı ya henüz arastırılmamıs ya da mezar soyguncuları, yanlıs yapılanma ve dogal kosullar nedeniyle tahrip görmüstür. Bu durum çalısmanın alanını daraltmıstır. Karia Bölgesi nekropol alanlarına ait yeni kazılar bu alandaki bilginin zenginlesmesini saglaması açısından önem tasımaktadır. Bu amaçla yeni yapılan kazıların arkeolojik ve antropolojik açıdan birlikte degerlendirilmesi önem tasımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study named as ?Burial Customs of Caria Region? it has been aimed to investigate burial customs seen in ancient Greek and Roma Periods with the light of existing archaeological and anthropological data. Ancient cities of Caria Region has been investigated considering necropol sites. Current data was discussed under the categories of necropol plans, tomb types, burial offerings and skeleton records and both regional similarities and dissimilarities of burial customs of Caria Region are assessed. Many of the necropol sites in this region is either not researced or already destroyed by illegal excavations, wrong city planning and natural reasons. This situation has restricted research field. New excavations concering Caria Region necropol sites are important for the enrichment of knowledge in this field. For this purpose it is vital to consider new excavations under a synergetic approach between archaeological and antropological sciences.