Çorakyerler faunasının tafonomisi
Taphonomy of çorakyerler fauna
- Tez No: 208187
- Danışmanlar: PROF. AYLA SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çorakyerler Omurgalı fosil lokalitesi, Çankırı il merkezinden Yapraklı yolu üzerinde yaklaşık 4-5 km. uzaklıkta Fatih Mahallesi'nde yer almaktadır. Çankırı-Çorakyerler lokalitesi içerdiği zengin omurgalı fosil faunasıyla Geç Miyosen dönemine tarihlendirilmiştir. Bu çalışmada, Çorakyerler lokalitesinden 1997-2003 yılları arasında ele geçen fosil materyalde, gözle görülebilen tafonomik değişkenler değerlendirilmiştir. Ayrıca kazı alanı ve çevresinin litolojisi incelenerek elde edilen tafonomik verilerle birleştirilip ortamın paleoekolojik yorumu yapılmıştır. Kazı alanı ve çevresinin litolojisi, yüzeylenen yaklaşık 50 m kalınlıktaki çökel istif genel olarak ince çakıltaşı, kumtaşı, silt ve kil taşı ara katmanlı kırmızı çamurtaşlarından oluşmaktadır. Çakıltaşları, kumtaşları ve silt taşları yanal olarak sınırlı yayılımlı, aşındırmalı veya düztabanlı merceksi yataklar olarak bulunmaktadır. Kiltaşları yeşil renkli olup masif bir görünüm sunmaktadır. Yaygın olarak bulunan kırmızı çamurtaşları ise genel olarak kalın tablamsı geometrili masif çökel kütleler şeklinde izlenmektedir. Çamurtaşları, yörede kalın bir çökel istif oluşturan karasal evaporit çökelleri ile ara katmanlı olarak bulunmaktadır. İncelenen örneklerin kazıda çıkarılması sırasında havayla ilk teması sonucu parçalanması ve ele geçen fosillerde eklemli bütün bir iskelete rastlanılmamış olması, burada kısa süreli bir taşınma ve sonrasında depolanma olabileceğini göstermektedir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda bölge için iki ortamdan söz edilebilir. Bunlardan birincisi; yeşil kil ara katmanlı nodüler jipsin yer aldığı gölsel evaporit ortam, ikincisi ise kaba kumtaşı ara katmanlı kırmızı çamurtaşı ile masif pedojenik karbonat ve kırmızı çamur taşı tabakalarının bulunduğu karasal ortamdır. Bulunan türlere ait fosillerden yapılan değerlendirmeler sonucunda, yörenin açık arazi ve otlak bir alan olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Çorakyerler Vertebrate fossil locality takes place 4 ? 5 km. far from Çankırı province center on the road to Yapraklı in Fatih Quarter. Çankırı Çorakyerler locality belongs to the historical age of Late Miocene with its rich vertebrate fossil fauna that it includes. In this study, at the fossil material found out in the locality of Çorakyerler between the years 1997-2003 the visible taphanomic variables were assessed. Furthermore, investigating the litology of excavation site and its region, the vicinity was combined by the obtained taphonomic data, and the region was interpreted paleoecholigally. The lithology of excavation, the precipate mass leveled at about 50 m thickness generally consists of thin pebble, sand stone, silt, and clay stone space laying red mud stones. The pebble, sand stone, and silt stones take place as the beds of side limited spread, abrading or smooth floored lens. The clay stones are green coloured and have a massive appearance. On the other hand, the common red mud stones are seen as the precipitate masses with general thick table like geometry. These mud stones take place as space layer with their land evaporate precipitates that constitute a thick precipitate mass. During the excavation of the examined samples, their getting broken in to pieces contacting with the air first and not to have met a whole skeleton at the found out fossils indicate that it could be a storing during a short period of moving and afterwards. As the result of evaluating the obtained datum, it can be mentioned about the two surroundings for the region. One of these is the surrounding of lake like evaporate in which green clay space layered nodular chips, the second one is the land surrounding in which there exist rough sand stone space layered red mud stone and massive pathogenic carbonate and the red mud stone layers. As the resultant assessments performed with the obtained fossils belonging to the found out types, it has been understood that the region is open field and a pasture field.