Çorakyerler hyenalarının sistematik paleontoloji ile incelenmesi
Analysis of çorakyerler hyenas by systematic paleontology
- Tez No: 607638
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SEVİM EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İlk kez Sickenberg tarafından 1970'li yıllarda rapor edilen Çorakyerler fosil lokalitesi, tespit edildikten uzun yıllar sonra kazılmaya başlanmıştır. Prof. Dr. Ayla Sevim Erol ve ekibi tarafından 2000'li yılların başından beri sistemli olarak çalışılan lokalitede 10 yıl kadar bir sürede çok önemli bulgulara rastlanılmıştır. Günümüze dek yapılan kazılarda, 4000'e yakın tanımlanabilir önemli fosil örnekleri tespit edilmiştir. Çorakyerler, kazı çalışmaları sonucunda, memelilere ait 8 takım, 10'dan fazla aile, 40'dan fazla tür ile Anadolu'nun en önemli, Avrupa'nın ise önemli Geç Miyosen referans lokaliteleri arasındaki yerini almıştır. Lokalite, faunanın ötesinde demografi yapılabilecek altı farklı hominoid buluntusu vermiştir. Bu hominoid fosilleri içinde özellikle son buluntu olan 18 CO 2800 numaralı mask fosili Ouranopithecus turkae olarak isimlendirilen Çorakyerler hominoidine ait ünik bir eserdir. Çorakyerler fosil lokalitesinin önceleri fauna üyelerinin yetersizliği sebebi ile oldukça kurak, step alanlardan oluştuğu düşünülmekteydi. Fakat son yıllardaki çalışmalarla, fauna listesine yeni eklenen ailelerle lokalitenin oldukça sulak, önemli galeri ormanlarıyla kaplı olduğu tespit edilmiştir. Tez kapsamında incelenen Çorakyerler Hyenalarının detaylı analizleri sonucunda 3 farklı genus tespit edilmiştir. Geç Miyosen'in baskın türü olan Adcrocuta eximia'nın yanı sıra ekomorf 4 grupta tanımlanan Chasmaporthetes ve kapalı alanlarda yaşayan Ictitherium viverrinum tespit edilen hayvanlardır. Tespit edilen hayvanlar içinden sadece Chasmaporthetes cins bazında, diğer iki tür ise tür seviyesinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Çorakyerler fossil locality, first reported by Sickenberg in the 1970s, was excavated many years later. There have been many significant findings in as short as aten- year time in the locality, which has been systematically studied by Ayla Sevim Erol and her team since the early 2000s. Nearly 4000 important fossil specimens have been identified during excavations held until today. As a result of the excavations, with 8 sets of mammals, more than 10 families, more than 40 species, Çorakyerler took its place among the most important late Miocene reference localities of Anatolia and Europe. The locality yielded six different hominoid findings that could be demographed beyond Fauna. Among these hominoid fossils, the most recently discovered 18 CO 2800 mask fossil, called Ouranopithecus Turkae, is a unique artifact belonging to the Çorakyerler hominoid. The Çorakyerler fossil locality was previously thought to be composed of rather arid, steppe areas due to the insufficiency of fauna members. However, in recent years, it has been determined that the localities are covered with very wet and important gallery forests with the families added to the fauna list. As a result of the detailed analysis of the Çorakyerler Hyenas within this thesis, three different genus were identified. In addition to Adcrocuta eximia, which is the predominant species of Late Miocene, Chasmaporthetes, defined in ecomorphs 4 group, and Ictitherium viverrinum, living in the enclosed areas, are the animals found. Among the identified animals, only Chasmaporthetes was identified on genus level, other two species were identified on type level.