Kenizé mourad'da çokkültürlülük
Multiculturalism in Kenizé Mourad's novels
- Tez No: 208188
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUR MELEK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kenizé Mourad'ın çesitli uzamlarda geçen De la part de la Princesse Morte (Saraydan Sürgüne, 1987) ve Le Jardin de Badalpour (Badalpur Bahçesi, 1998) romanlarının ağırlıklı olarak Doğu-Batı iliskilerini ele aldıkları bilinmektedir. Özellikle Saraydan Sürgüne baslıklı romanında bu iliskiler bağlamında yer verdiği çatısmalar ve bunlara getirdiği yorumlar dikkat çeker. Yazar, söz konusu romanda annesinin yasamı ekseninde farklı toplumların yasantılarına değinirken bu toplumların birbirleriyle etkilesimlerini ve bundan doğan çatısmaları aynı izlek içerisinde verir. Romanın uzamsal sınırlarını olusturan Türkiye, Lübnan ve Hindistan gibi Doğulu ülkeler ile ?ngiltere ve Fransa gibi Batılı ülkeler arasında çıkan Doğu-Batı çatısmasını kendi yorumlarını da katarak roman kahramanlarının ağzından betimler. Saraydan Sürgüne romanının devamı niteliğinde olan ve bu kez yazarın kendi yasamöyküsüne yer verdiği Badalpur Bahçesi romanında ise aidiyet ve kimlik sorunlarının bir bireyin yasamına etkilerini görmekteyiz. Romanda aidiyet ve kimlik arayısının yanı sıra çokkimlikliliğin birey üzerindeki etkileri dile getirilir. Çokkimlikliliğin ve çoklu aidiyetlerin birey içib bir zenginlik kaynağı olduğu vurgulanır. Söz konusu romanların vurguladığı bir diğer önemli nokta ise kültürel çesitliliktir. Kültürel çesitlilik ancak kültürlerarası karsılıklı saygı, esitlik ve demokrasinin bulunduğu ortamlarda varolur. Yüzyıllardan bu yana çatısagelen Doğu- Batı toplumlarının aralarında kültürel bir uzlasma sağlamaları günümüzde her ne kadar zor görülse de Kenizé Mourad bu konuda bütünüyle umutsuz değildir.
Özet (Çeviri)
Kenizé Mourad?s De la part de la princesse morte (1987) and Le Jardin de Badalpour (1998), which take place in various spaces, predominantly deals with the relationships between the East and the West. The conflicts referred to by Mourad as the consequences of these relationships, and her comments on them, particularly in De la part de la princesse morte, attract the attention. In this novel, the author illustrates the experiences of different societies through the life of her own mother, and she presents the interaction between them and the conflicts arising from this interaction under the same theme. She depicts the East and West conflict, which emerges from the clashes between such Eastern countries as Turkey, Lebanon and India and such Western countries as England and France by rendering the novel characters his spokespersons. In Le Jardin de Badalpour which is considered to be a sequel to De la part de la princesse morte and which the author narrates her own life story, we observe influences of the questions of sense of belonging and identity on the life of an individual. In addition to the questions of sense of belonging and search for identity, the influences of multi-identitism on the individual are voiced in this novel as well. Multi-identitism and multi-sense of belonging are emphasized as spiritual sources of wealth for individuals. Another significant point made in these two novels is cultural diversity: Cultural diversity exists as long as there is mutual respect, equality and democracy. Although it seems impossible to expect a reconciliation between the Eastern and the Western societies which have been in conflict with one another for centuries, Kenizé Mourad is not entirely hopeless in this subject.