Bolvadin ilçesinde araziden yararlanma
Land use in Bolvadin District
- Tez No: 208199
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Orta Anadolu ile Ege bölgelerinin geçis kusagında bulunan Bolvadin ilçesinde, dogal ve beseri özellikler arazi kullanımı üzerinde büyük etkiler yaratmıstır. Emirdagları ve Sultan Dagları'nın arasında yer alan Eber - Aksehir depresyonu içerisinde akan Akarçay Bolvadin ilçesi dogusunda Eber Gölü'ne sularını ulastırmaktadır. Eber - Aksehir depresyonu, tektonik faaliyetler sonucunda olusmustur. Depresyonun ilçe sınırları içerisinde kalan bölümü tarımsal faaliyetlere ayrılmıstır. Baslıca tarım ürünlerini de arpa, bugday, sekerpancarı ve hashas olusturur. Depresyon tabanından itibaren daglık kütlelere dogru tarımsal faaliyetler yerini hayvancılık ve ormancılıga bırakmaktadır. Özellikle 1200 ? 1800 metre arası yükseltilerde, hayvancılık faaliyetlerinin ön plana çıktıgı otlak alanları yaygınlık göstermektedir. Otlak alanları içerisinde açılan tarlalarda arpa ve bugday yetistirilmektedir. lçe genelinde orman alanları oldukça az yer kaplamaktadır. Lekeler halinde korunaklı yamaçlarda tutunabilen ormanların günümüzde ilçe adına ekonomik bir degeri kalmamıstır. lçede sanayi faaliyetleri Türkiye'deki birçok ilçeye göre üst düzeydedir. Günümüzde ilçede orman ürünleri, tas ve topraga dayalı sanayi tesisleri ile yem ve gıda sanayi tesisleri gelisme göstermistir. Yapılacak yeni sanayi tesisleri ilçeye büyük katkılar saglayacaktır. Bes kentsel ve on iki kırsal idari alandan olusan ilçede yerlesim alanları daha çok Emirdaglarının güney etekleri ve depresyon tabanında yaygınlık gösterir. Aktif fay hatlarının bulundugu ilçede dönem dönem depremler olmakta maddi ve manevi zarara yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bolvadin district, where it is between Middle Anatolia and Aegean Sea region, passing belt, has very different land use because of physical and human features. Following Akarçay River in the Eber-Aksehir depression which is between Emirdagları and Sultan mountains attains the Eber Lake. Eber-Aksehir depression was formed by tectonic movements. In the depression land, which is in Bolvadin border, reserved for agricultural activities. Main agricultural products are barley, wheat, sugar beet and opium poppy. The beginning from depression bed to towards to mountainous groups agricultural activities changes to stock raising and forestry. Especially between 1200-1800 meters up, stock raising activities increase in grassy areas. In arable fields, which were cleared of grassy areas, barley and wheat has been grown. In the boarder of district forest areas cover very small part. Forest areas today have no economic value. In district, industrial activities developed more than some kind of Turkish districts. Today forest product, stone and soil based on industrial products are developing. New industrial foundations will help to developing. The district, which constituted five urban and twelve rural managerial areas, is settled on depression valley bed in south of Emirdagları. Because of active fault line in district sometime earthquake had material and psychological damage.