Latin Amerika'da sinema ve toplum: 1960'ların sinema hareketleri ile 1995 sonrası yeni sinemanın karşılaştırılması
Cinema and society in latin America: A comparison of the cinema movements of 1960?s and the new cinema after 1995
  1. Tez No: 208244
  2. Yazar: HÜSEYİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEJAT ULUSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Latin Amerika sineması, dünya sinema tarihi açısından önem arz etmektedir. Bu önemin kökenleri 1960'larda olusmaya baslayan muhalif sinema hareketlerinden kaynaklanmaktadır. 1960'lar sinemada politik radikallesmenin en üst seviyeye çıktıgı dönemdir. Politik düzene bagımlı olarak son bulan muhalif sinema hareketlerinin ardından 1995'den sonra Latin Amerika'da yeni bir sinemaya olusmaya baslamıstır. Bu yeni sinemanın sinema hareketleri ile baglantıları ve farklılıkları bulunmaktadır. Latin Amerika sineması toplumsal bir sinemadır. Sömürgeci geçmis, melezlik, azgelismislik, gecekondulasma, gerilla mücadeleleri, diktatörlükler ve toplumsal baskılar gibi toplumsal hayatı etkileyen faktörler sinemanın yönünü çizmesini saglamıstır. Toplumsal dinamikler hem üretim açısından etkili olurken, diger yandan sinema tematik kaynagını toplumun bu çesitliliginden alır. Sinema üretiminin önündeki en önemli belirleyici devletler olmus ve devletlerin sinemaya müdahalesini azalttıgı zamanlarda alternatif sinema hareketleri olusabilmistir. Üçüncü sinema? Latin Amerika kaynaklı bir terimdir. Bu terimi bulan Fernando Solanas ve Octavio Getino'ya göre ?birinci sinema? ticari, ?ikinci sinema? kisisel sinemadır. ?Üçüncü sinema? ise politik sinema olmalıdır. Sinemanın halkı etkileme yetisi vardır ve bunu halkı aydınlatmak ve harekete geçirmek için kullanmalıdır. Latin Amerika'da 1960'lardaki muhalif sinema hareketlerinin hepsi ?üçüncü sinema? kavramının içine sokulur. Günümüz sineması ise tematik olarak 1960'larla benzerlikler barındırmasına ragmen ?üçüncü sinema?nın devamı niteliginde degildir
Özet (Çeviri)
The cinema of Latin America is important for the history of world cinema. The origins of this importance are coming from the opposing cinema movements of 1960s. 1960s were the peak point of political radicalism in cinema. After the ending of opposing cinema movements by the force of politics, there is a new cinema starting to establish after the year 1995. There are lots of similarities and differences of this new cinema and the historical cinema movements. The cinema of Latin America is a social cinema. The facts affect society like, colonialism, hybridism, underdevelopment, guerilla movements, dictatorships and societal pressure also make cinema to choose its path. These facts are important for production and also the cinema takes its subject from its society. States are the first determining factor in film production and alternative cinema movements may establish in the times when the state involvement decrease. ?Third cinema? is a term coming from Latin America. For Fernando Solanas and Octavio Getino ?first cinema? is commercial, ?second cinema? is personal and ?third cinema? must be political. Cinema has the power of influencing people and has to use this power for enlightening people. All of the opposing cinema movements of 1960s can be situated in ?third cinema?. However, the cinema of today is not the continuation of ?third cinema?.