Politika oluşturma sürecinde basın:Orman arazilerinin mülkiyet devrine ilişkin tartışmalar
Press’s Role on the Policy Making Process: Argued about Selling the National Forest Area.
  1. Tez No: 208252
  2. Yazar: ZÜBEYİR YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışma kamuoyunda 2-B adıyla da bilinen orman arazilerinin mülkiyetinin devrine ilişkin anayasa değişikliği çalışmaları sürecinde basının oynadığı rol üzerine yapılmıştır. Çalışmanın amacı basının orman arazileri ile ilgili haberlerde kullandıkları dille, siyasal iktidarla yandaşlık ya da karşıtlık yönünde bir tutum oluşturdukları ve bu yolla kendi görüşlerini kamuoyuna benimsetmeye, kamuoyunda bu yönde bir tutum oluşturmaya çalıştıklarını ortaya koymaktır. Çalışma için, ulusal günlük gazetelerden günlük ortalama 40.000 ve üzeri tiraj yapan 11 gazete (Akşam, Anadolu'da Vakit, Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Radikal, Sabah, Star, Türkiye, Yeni Şafak ve Zaman) incelenmiştir. Çalışma 25 Kasım 2002- 19 Nisan 2003 tarihleri arasındaki 146 günlük süreyi kapsamaktadır. Çalışma üç bölümde sunulmuştur. 1. Bölümde Medya ve Demokrasi arasındaki ilişkiler tartışılmıştır. 2. Bölümde medyanın gündem belirleme işlevi tartışılmış, medya gündemi, kamu gündemi ve siyasal gündemi belirleyen etkenler incelenmiştir. 3. Bölümde yeni sağ ve özelleştirme politikalarıyla kamunun gündemine giren ?Orman arazilerinin satılması? konusu üzerinde durulmuştur. Basın yoluyla orman arazilerinin satışı konusunda nasıl bir kamuoyu oluşturulduğu, kullanılan dil, başlık ve yazı içeriğinde kullanılan hangi ifadelerle olumladıkları veya karşı çıktıkları kullanılan görsel malzemelerde ele alınarak içerik çözümlemesi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışmada, gazetelerin incelenen konuda, yazılarında aydınlatıcı olmaktan çok yönlendirici oldukları anlaşılmıştır. Gazetelerin siyasal görüşleriyle, hükümetin siyasal görüşü arasındaki benzerlik / karşıtlık, bu ayrımda belirleyici olmaktadır. Çalışmanın sonucunda gazetelerin bu süreçte iki gruba ayrıldığı görülmektedir. Kendilerini iktidara yakın konumlandıran gazetelerin (Yeni Şafak, A.Vakit) destekleyici yönde yayın yaparken, karşıt konumlandıran gazetelerin ise (Cumhuriyet, Radikal) düzenlemeye karşıt yönde ifadeler kullandıkları tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulguların medya araştırmalarında daha önce elde edilen verilerle de desteklendiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research focused on press?s role on the policy making process, on example which is well known example in Turkish society on selling the national forest area. The aim of the research is describe of discourse which is used by newspapers is help some arguments excepted by society In this research, studied on 11 national daily which are circulation rates are over 40.000, between 25 November 2002-19 April 2003 (its includes 146 days). It has 3 chapter; In the first chapter, argued that relation between media and democracy. In the second chapter, argued that agenda setting function of the media, and studied that media agenda, society agenda and agenda of the politics. In the third chapter, argued and studied that neo-liberalism and privatization and selling the national forest area. Also, described that how the press set/make/design the public opinion using by content analysis method. In this research concluded that, the newspapers which are studied in this research, don?t prefer giving some information, they prefer giving opinions.