Osmanlı İmparatorluğu'nda timar sisteminin kaldırılması
- Tez No: 20826
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
16. yy' in ikinci yarısından itibaren bozulmaya başlayan Timar Sistemi, dönemin iç ve dış dinamiklerinin etkisiyle, askeri ve idari işlevlerini kaydederek 19. yy' a kadar varlığını sürdürmüştür. 19. yy' da ise Timar Sistemi'nin tasfiyesini amaçlayan önlem ve uygulamalar sonucunda, 7 Haziran 1844 tarihinde resmen kaldırılmıştır. Ancak, bu kurumun fiilen tasfiyesi uzun bir süreç sonucunda tamamlanmıştır. Çünkü 19. yy' m son dönemlerine kadar timar sahiplerine bedel ödenmesine devam edilmiştir. Bu da Timar Sistemi'nin en azından ekonomik açıdan tasfiyesinin uzun müddet devam ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Tiraar System, Which began to be dissolved as a result o-f domestic and -foreign dynamics dating -From the second hai-F o-f 16 th century, has continued to survive by loosing i ts mili tary and admi nistrative -functions u.nt i 1 i the 19 th century. As -for in 19 th century, the T i mar System was o-F-Ficialy abolished as a result o-f precautions and implications intent i ng its Liquidation in June 7 th 1844» However, the Liquidation o-f this institution in practice has been completed in a long term process. Because the substitute payment (beds- 1 ödemesi) has been ccfliinued to the last decad es o-f 19 th century» This also shows that the - liquidation o-f Timar system, at least in econo mic dimension, has continued -for a long time»