Karşılaştırmalı hukukta bilgisayar programlarının korunması
Protection of computer programs in comparative law
- Tez No: 208280
- Danışmanlar: PROF.DR. ARZU OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tezimizin konusu ?Karsılastırmalı Hukukta Bilgisayar Programlarının Korunması?dır. Çalısmamız, giris, iki bölüm ve sonuç kısmından olusmaktadır. Giris bölümünde, konunun sunulması ve sınırlandırılması açıklanmaktadır. Birinci bölümde, bilgisayar programlarına iliskin çesitli tanımlar, çesitli hukuk düzenlerinde bilgisayar programlarının korunmasına iliskin genel bilgiler ve konuyla ilgili uluslararası düzenlemeler ele alınmıstır. kinci bölümde, karsılastırmalı hukukta bilgisayar programlarının korunması, mahkeme kararlarıyla birlikte incelenmistir. Sonuç bölümünde ise, çesitli ülkelerin programlara sagladıgı hukuki koruma yolları ele alınmıs ve karsılastırmalı hukukun metodu kullanılarak degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
Our thesis is related to the ?Protection of Computer Programs in Comparative Law?. The thesis is composed of an introduction, two parts and a conclusion. In introduction part, the presentation and the restriction of the subject are discussed. In first part, some definitions, general information about the types of legal protection of computer programs and the international treaties related to computer programs are studied. In second part, the protection of computer programs in comparative law is studied with the judicial decisions. Finally, in the third part, the methods of legal protection of some countries about computer programs are studied and they are discussed within the principles of comparative law.