Eski sosyalist ülkelerde siyasi rejim değişmeleri
Changes of political regime in former socialist countries
- Tez No: 208285
- Danışmanlar: PROF.DR. ANIL ÇEÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
1980'li yılların sonu 1990'lı yılların başlarından itibaren sosyalist sistemin dağılması sonucu SSCB coğrafyasında yeni bağımsız cumhuriyetler meydana geldi. Ayrıca, Doğu Bloku adı ile bilinen Merkezi ve Doğu Avrupa ülkelerinde siyasi rejimlerin değişmesiyle söz konusu ülkeler yeni kimlik kazanmaya başladılar. Komünist partilerin hakim olduğu bu ülkelerde yeni siyasi rejimlere geçiş sürecinin incelenmesi birçok yönüyle (tarihsel, jeopolitik, jeostratejik, hukuki, ekonomik, kültürel vs.) büyük önem taşımaktadır. ?Eski Sosyalist Ülkelerde Siyasi Rejim Değişmeleri? konulu tez çalışmasında söz konusu süreç Genel Kamu Hukuku çerçevesinde incelenmektedir. Tez çalışması dört bölümden ibarettir: Birinci bölümde; genel olarak siyasal rejim ve rejim değişmeleri kavramları ve öğeleri, değişim süreçleri yöntem ve etkenleri irdelenecektir. İkinci bölümde; sosyalizm öncesi dönemde Batı ve Doğu Avrupa'da siyasi kültür ve siyasi düzen konusu ele alınarak incelenecektir. Üçüncü bölümde; Sovyetler Birliği ve Doğu Avrupa ülkelerinde sosyalist siyasi rejimin gelişimi ve sosyalist anayasaların özellikleri ele alınacaktır. Dördüncü bölümde; 1980'lerin sonu ve 1990'ların başlarında rejim değişmeleri süreci, anayasa yapımı süreci ve yönetim biçimlerinin siyasal rejim değişimleri üzerindeki etkileri, sosyalizm sonrası ülkelerin siyasi rejimlerinin yapısı ve öncelikli sorunları (hak ve özgürlükler, yargı bağımsızlığı, anayasaların yaşanabilirliği vs.) incelenecektir. Bu çalışmanın hazırlanmasında Anayasa Hukuku, Siyaset Bilimi ve Siyasi Tarih vs. bilimlerin sunduğu verilerden geniş şekilde yararlanılmıştır. Sosyalizm sonrası ülkelerde siyasi rejim değişmeleri bugün de devam eden ve henüz tamamlanmamış bir süreçtir. Buna göre de çalışmanın kapsamı bu sürecin bir halkasını oluşturan anayasal yapılanma süreciyle sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Beginning from the last few years of the 1980?s and the first few years of the 1990?s, new independent republics occurred in the USSR geography, in consequence of the disintegration of the socialist system. Also, with the change of regime in Central and Eastern European countries, going under the name of Eastern Block, the said countries began to gain a new identity. The examination of the process of transition to new political regimes in these countries dominated by Communist Parties, is critically important with its many aspects (historical, geopolitical, geostrategical, juridical, economical, cultural, etc.). The aforementioned process is examined within the framework of General Public Law, in the thesis study named ?Changes of Political Regime in Former Socialist Countries? The thesis study consists of four parts: In the first part; by and large, the concepts and elements of political regime and changes or regime, processes of transition, and their methods and factors will be considered at length. In the second part; the subject of pre-socialism political culture and political system in Western and Eastern Europe will be discussed and examined. In the third part; the development of socialist political regime in the Soviet Republics and the particulars of the socialist constitutions will be discussed. In the fourth part; the process of regime transitions at the last few years of the 1980?s and the first few years of the 1990?s, the process of constitution-making and the impacts of government types over the political regime changes, post-socialism political regime structures of the countries and their principal problems (rights and liberties, judicial independence, the survivability of the constitutions, etc.) will be examined. Data provided by sciences such as Constitutional Law, Political Science and Political History, etc, has been largely utilized during the development of the present study. Post-socialism regime transition is an ongoing, uncompleted process. Therefore the scope of the study has been restricted to the constitutional structuring process, constituting a connecting link of this process