Simgesel seçkinler ve habitus: Hürriyet Gazetesi'nde köşe yazarlığı
Symbolic elites and habitus: Column-writing in Hürriyet
- Tez No: 208305
- Danışmanlar: PROF.DR. HALUK GERAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Tezde, köse yazıları ve köse yazarlarından olusan bir pratik olarak ele alınan, köse yazarlıgına dair bazı özellikleri ortaya çıkarmak üzere hazırlanan iki ana arastırma sorusuna (alt sorularıyla birlikte), yanıt aranmaktadır. Bu amaçla Pierre Bourdieu tarafından gelistirilen kavramsal araçlarla (habitus, alan, sermaye ve simgesel siddet) kuramsal bir çerçeve olusturulmus ve Türkiye'deki gazetecilik alanında belirleyici bir konumda bulunan Hürriyet'te 2000 yılında yayınlanan 640 köse yazısı içerik çözümlemesi yapılarak incelenmistir. Bu kapsamda yürütülen arastırma sonucunda, aralarındaki tüm farklılıklara karsın aynı gazetede yer alan köse yazarlarının benzer habituslara sahip oldukları anlasılmıstır. Gazetecilik alanındaki konumları itibarıyla simgesel seçkin olarak tanımlanan köse yazarları sütunlarında sosyal yapıda egemen olan diger seçkinler (siyasal, ekonomik, kültürel, askeri) hakkında yazmanın yanında sütunlarını olustururken onların sözlerini kullanarak olusturmaktadır. Astların, alandaki egemen sermaye türüne göre fakir olanların/sermayesizlerin köse yazılarından dıslandıgı, köse yazılarının sınıf egemenligini yeniden üreten habituslara sahip eyleyenlere dayalı, ?seçkinler egemenligi? olarak tanımlanabilecek, bir tahakküm altında oldukları ortaya çıkmıstır. Bu süreçte, kendileri de simgesel seçkin olan köse yazarlarının sahip oldukları (simgesel siddet olarak adlandırılan) simgesel gücü diger seçkinlere ve toplumun genis kesimlerine karsı kullandıkları görülmüstür. Tezde ortaya çıkan bir diger özellik ise köse yazarlarının, merkezinde kendilerinin ve yakın çevrelerinin yer aldıgı dar bir alana kapanmaları olmustur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, column-writing is accepted as a practice that is composed of two parts as columns and columnists. In this framework two main research questions (with their subquestions) are investigated to reveal a series of characteristics of this practice. Pierre Bourdieu?s conceptual tools (habitus, field, capital and symbolic violence) are used to constitute a framework for columns of Hürriyet that has a dominant position in journalism field in 2000. Content analysis method is used for 640 columns chosen as sample. As a result of research, in spite of their differences it is seen that columnists in same newspaper have similar habituses. Besides, columnists called as symbolic elites because of their position in journalism field, do not only write about other elites (political, economic, military, cultural) dominant within social structure but also use their discourse while writing their columns. In short, it is understood that in columns people those are subaltern, poor for all kinds of capital of all fields are excluded while columns are dominated by the ones with habituses those reproduces elit domination, that is based on class domination. In this process, it is observed that columnists use their symbolic power against other elites and rest of the society that is named as symbolic violence. In additon to these it is seen that columnists create a small field where they take place at the center and live within this closed field with their close friends, other journalists etc.