Jandarmanın halkla ilişkileri ve etkileşimli bir uygulama
Public relations of gendarmerie and an interactive application
- Tez No: 208306
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Jandarma bir kamu kurulusu olarak, toplumda emniyet ve asayisin sağlanması için halka güvenlik hizmetleri sunmaktadır. Jandarma güvenlik hizmetlerini sunarken, halkla çesitli araç ve sekillerle iletisim kurmaktadır. Bu araçlardan halkla etkilesimli iletisimi sağlayan 156 Jandarma ?mdat Web Uygulaması, internet ortamında halkın güvenlikle ilgili sorunlarını içeren ihbar, dilek, sikâyet ve önerilerini iletebilmesi için kullanılan bir hizmettir. Bu arastırmada, halkın yapmıs olduğu basvurular analiz edilerek, uygulamanın jandarmanın güvenlik hizmetlerinin kalitesi ve etkinliği ile halkla iliskilere katkısı açıklanmaya çalısılmıstır. Ayrıca, elde edilen bulguların yorumlanması ile idare tarafından güvenlik hizmetlerinin kalitesi ve etkinliğinin gelistirilmesi ve halkla iliskiler faaliyetlerinin uygulanmasına yönelik öneriler sunulmustur. Sonuç olarak, halk tarafından yapılan basvuruların çok olması, jandarmanın güvenlik hizmetlerini sunarken halkın gereksinimlerini dikkate aldığını ve hakla iliskilere önem verdiğini göstermektedir. Halkla iliskilerde kullanılan bu etkilesimli uygulamanın, jandarmanın sunduğu güvenlik hizmetlerinin kalitesine ve etkinliğine katkı sağlarken, halka hizmette de amacına ulastığını ve basarılı olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Gendarmerie, as a public foundation, provides security services for public in order to establish safety and public order in the society. While carrying out the security services, gendarmerie communicates with people by various tools and in different ways. Among the one of this communication tools, ?156 Jandarma ?mdat? Web Application, which provides interactive communication, is used for receiving people?s informings about criminal acts, requests, complaints and suggestions about security problems. In this study, by analyzing the public?s applications on security issues, it is tried to explain whether the application has made contributions to the quality and effectiveness of security services and public relations of gendarmerie. Also, by interpreting the findings of analysis, it is tried to make suggestion for administration in order to improve the quality and effectiveness of security services and public relations. As a result, the large number of public?s applications which is recorded shows that gendarmerie pays attention to public needs and considers the importance of public relations while carrying out the security services. We can say that while this interactive web application has made contributions to the quality and effectiveness of security services, it has also achieved its goal in serving the public and become successful