Jandarma Genel Komutanlığı resmi Instagram hesabı üzerine bir inceleme
A study on the official Instagram account of the Gendarmarie General Command
- Tez No: 942365
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SEYFİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Jandarma Genel Komutanlığı'nın sosyal medya platformlarındaki varlığı ve bu platformlar aracılığıyla yürüttüğü iletişim stratejileri dikkat çekici bir araştırma alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye'de kolluk kuvvetleri arasında hem kırsal alanlardaki güvenliği sağlaması hem de toplumsal olaylara müdahale gibi geniş bir görev yelpazesiyle faaliyet gösteren Jandarma Genel Komutanlığı, kamuoyuyla iletişiminde çeşitli araçlardan yararlanmaktadır. Bu çalışma, Jandarma Genel Komutanlığı'nın 1 Ekim 2024 - 31 Mart 2025 tarihleri arasında resmi Instagram hesabı üzerinden gerçekleştirdiği iletişim faaliyetlerini Grunig ve Hunt'un Dört Halkla İlişkiler Modeli çerçevesinde incelemektedir. İçerik analizi yöntemiyle yapılan değerlendirmede toplam 500 gönderi analiz edilmiş, gönderiler tematik olarak beş ana tema ve 18 alt kod altında sınıflandırılmıştır. Araştırma sonucunda en çok paylaşılan içerikler bilgilendirici (%50,4), operasyonel (%20,8) ve toplumla ilişkili (%15,2) gönderiler olmuştur. Gönderilerin büyük çoğunluğu (%91,2) tek yönlü iletişim özelliği taşırken, sadece %8,8'i çift yönlü etkileşime sahiptir. Etkileşim düzeyi açısından ise gönderilerin %53'ü orta, %32,8'i düşük ve %14,2'si yüksek düzeyde etkileşim almıştır. Grunig ve Hunt modelleri açısından değerlendirildiğinde, en baskın modelin Kamuoyu Bilgilendirme Modeli (%45,6) olduğu, ardından Basın Ajansı Modeli (%31,4), İki Yönlü Asimetrik Model (%17) ve İki Yönlü Simetrik Model (%6) geldiği görülmüştür. Halkla ilişkiler uygulamaları açısından ise en yaygın kullanılan yöntem“duyurum”(%49,6) olarak öne çıkmakta, bunu“kurumsal sosyal sorumluluk”(%22,4),“kriz iletişimi”(%15,4) ve“kurum içi iletişim”(%12,6) izlemektedir.
Özet (Çeviri)
The presence of the Gendarmerie General Command on social media platforms and the communication strategies it carries out through these platforms is a remarkable area of research. Gendarmerie General Command, which operates with a wide range of duties such as providing security in rural areas and intervening in social incidents among the law enforcement forces in Turkey, utilises various tools in its communication with the public. This study examines the communication activities of the Gendarmerie General Command through its official Instagram account between 1 October 2024 and 31 March 2025 within the framework of Grunig and Hunt's Four Public Relations Models. A total of 500 posts were analysed by content analysis method, and the posts were thematically classified under five main themes and 18 sub-codes. As a result of the research, informative (50.4%), operational (20.8%) and community-related (15.2%) posts were the most frequently shared content. The vast majority of the posts (91.2%) had one-way communication characteristics, while only 8.8% had two-way interaction. In terms of interaction level, 53% of the posts received medium, 32.8% low and 14.2% high levels of interaction. In terms of Grunig and Hunt models, the most dominant model was the Public Information Model (45.6%), followed by the Press Agency Model (31.4%), the Two-Way Asymmetric Model (17%) and the Two-Way Symmetric Model (6%). In terms of public relations practices, the most commonly used method is 'publicity' (49.6%), followed by 'corporate social responsibility' (22.4%), 'crisis communication' (15.4%) and 'internal communication' (12.6%).