Varoluşçuluk ve yeni kara film: David lynch örneği
Existentialism and neo noir film: David lynch example
  1. Tez No: 208309
  2. Yazar: DENİZ TANSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. RUKEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Philosophy, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İki Dünya Savaşı yaşayan insanlık, temel sorunsalı yaşamın anlamı olan varoluşçuluğu keşfetmiştir. Varoluşçuluğun psikanalizin yanıtlayamadığı soruları yanıtlamasına rağmen, sanat eserleri psikanalizin bakış açısıyla incelenmeye devam edilmiştir. Özellikle, gerçeküstücü öğeler içeren sanat eserleri, Freud'un teorilerinden yararlanarak değerlendirilmektedir. David Lynch sineması da, tek yönlü okunmaktadır. Bu filmleri varoluşçuluğun bakışaçısıyla çözümlemek onları derinleştirecektir. Bu amaçla, Albert Camus'nün saçma ve uyumsuz aşk ile ilgişi kuramları takip edilecektir. Bu tezde, ayrıca yönetmenin son iki filmi olan, Kayıp Otoban ve Mulholland Çıkmazı'nda aynı karakterin öyküsünün anlatıldığı iddia edilecektir. Böylelikle aşk teması felsefe ile sinema arasında bir köprü olarak kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
After suffering from two world wars, human beings discovered existentialism, a branch of philosophy whose first concern is the meaning of life. Although existentialism could answer the questions that psychoanalysis couldn?t, artistic work is still analysed from the view of psychoanalysis. Especially every artistic work including surrealistic elements was evaluated by using the theories of Freud. The films of David Lynch are also condemned to a one-track mind evaluation. Examining these films from the view of existentialism will deepen them. For this purpose the theories of Albert Camus about absurdity and absurd love will be followed. In this thesis, it will be claimed that the last two films of Lynch, Lost Highway and Mulholland Drive tell us the story of the same character. This character is the modern human being who seeks eternity in love. In this way the theme love will be used as a bridge between cinema and philosophy