Popüler kültür bağlamında mizah dergilerinin değişen işlevi: Penguen dergisi
The function of change in humour magazines in the context of populer culture: Penguen magazine
  1. Tez No: 241413
  2. Yazar: PETEK DURGEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAVİ TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma, popüler kültür ve mizah dergileri arasındaki ilişkiyi anlama amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede, öncelikle genel hatlarıyla popüler kültür kavramı irdelenmiş, bunun yanı sıra Türkiye'de mizah dergilerinin tarihsel gelişimi incelenmiştir. Penguen dergisinin popüler kültürü yansıtış biçimine ışık tutmak amacıyla, 2005-2008 yılları boyunca çıkan 162 sayı araştırılmıştır. Üç bölümden oluşan tezin ilk bölümünde, kültür türleri, popüler kültür ve popüler kültür ürünleri üzerine kuramsal bilgilere yer verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde karikatür ve popüler karikatür olguları ile mizah kuramlarına yer verilmiş ayrıca Türkiye'de mizah dergiciliğinin tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Sosyo ekonomik nedenlere bağlı olarak ülkemizde değişen sosyal hayat ve toplumsal sorunlar da bu bölümde aktarılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde incelenen mizah ürünlerinde ise Penguen dergisinin popüler kültürü yansıtma biçimi çözümlenmiştir. Tezin sonunda Penguen dergisinin muhalefet ögesi taşıyan politik içerikli karikatürlere çoğunlukla kapaklarda, kısmen de ikinci ve üçüncü sayfalarda yer verdiği, diğer sayfaların ise popüler karikatürlerden oluştuğu görülmüştür. Bu çalışma, daha önce hakkında herhangi bir çalışma yapılmayan Penguen dergisini bilimsel olarak ele almaktır.
Özet (Çeviri)
This study is made to explain and to understand the relation between popular culture and humour magazines. In this respect, firstly the theories about populer culture, besides the historical development of humour magazines in Turkey is studied. Aiming to shed a light on the Penguen, which is a weekly humour magazine understanding of populer culture, the 162 issues which publish in the period of 2005-2008 are searched. The first chapter of the thesis, which consists of three chapters, provides theoretical knowlegde on the populer culture, and the kinds of culture. The second chapter provides information about the historical development of humour magazines in Turkey, the issues caricature and populer caricature and the theories of humour. The changing social life and social issues after are also enlightened and criticized in this chapter. The last and third chapter includes the analysis of the caricatures to examine Penguen?s understanding of populer culture in detail. At the end of the thesis, it?s seemed that Penguen magazine give place the caricatures about politics only on covers and rarely second and third pages.On the other hand, the other pages consist the populer caricatures. This study makes Penguen magazine, which has not been studied up until now, familiar with the scholarly world.