Siyasi karikatürlerde toplumsal cinsiyet temsilleri: Gırgır Dergisi örneği
Gender representations in political cartoons: The case of Gırgır Magazine
- Tez No: 793950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yayınlanmış mizah dergileri arasında önemli bir yeri olan Gırgır dergisinin siyasi karikatürlerinde toplumsal cinsiyet kalıp yargıları içeren temsillerin incelenmesi amaçlanmıştır. Karikatür yoluyla mizah, Türkiye'de yaygın olarak kullanılan bir anlatım biçimidir ve gündelik hayatın içerisinden toplumu ilgilendiren birçok konuyu gündemine alarak okuruna sunmaktadır. Bu bağlamda karikatür siyaset ile sürekli ilişki halindedir ve siyasi eleştirinin dile getirildiği önemli bir araçtır. Ancak bu eleştirinin ifade edilmesinde toplumsal cinsiyet kalıpyargıları sıklıkla kullanılmakta ve bu durum siyasi karikatürü toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yeniden üretildiği bir alan haline getirmektedir. Bu bakış açısıyla, tezde, Türkiye'de karikatüre yön veren ve günümüzde yayınlanan karikatür dergilerinin formatlarında belirleyici bir rolü olan Gırgır Dergisi'nin 1972-1989 yılları arasında yayınlanan sayılarının kapak sayfalarındaki siyasi karikatürler incelenmiştir. Sonuç olarak, derginin siyasal içerikli karikatürlerinde toplumsal cinsiyet kalıpyargılarını pekiştirecek temsillere yer verdiği ve siyasi liderleri“erkeklikten düşürme”ya da“kadınsılaştırma”yoluyla temsil etmenin bir muhalefet etme aracı olarak kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the representations containing gender stereotypes in the political cartoons of Gırgır magazine, which has an important place among the humor magazines published in Turkey. Humor through caricature is a frequently-used form of expression in Turkey and it presents to its readers several issues that concerns the society from within the daily life. In this sense, caricature is in constant relation with politics and constitutes an important means to express political criticism. However, while expressing such criticism gender stereotypes are frequently used and this renders political cartoon a field that reproduce gender inequality. In line with this perspective, in this thesis, gender representations in the political cartoons published on the cover pages of Gırgır Magazine between 1972-1989, which plays a decisive role in shaping the formats of cartoon magazines published in Turkey today, were examined. As a result, it is concluded that the political cartoons of the magazine include representations that will reinforce gender stereotypes and they use demasculinization or feminization of political leaders as a means of political opposition.