Impacts of the Immersive Interface Design Model on Image-Spectator Interaction in New Media
Yeni Medyada 'Immersive' Arayüz Tasarım Modelinin İmge-İzleyici Etkileşimi Üzerine Olan Etkileri
  1. Tez No: 208321
  2. Yazar: DİDEM ÖZKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ANDREAS TRESKE, DR. EMRE AREN KURTGÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalısma temel olarak, yeni medyada izleyicilerin imgelerle etkilesim içine girmelerini sağlayan baslıca faktörleri psikolojik ve fiziksel bağlamda inceler. Bu faktörler, var olma deneyimini etkileyen faktörler adı altında analiz edilmistir. Genel olarak var olma kavramı fiziksel bir kuramın parçasıdır, fakat yeni medyada bu kavram sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel ve psikolojik bir etkilesimin parçası olarak ele alınmıstır. Apparatus Modeli diye adlandırlan geçirgen seffaf arayüz tasarım modelinin, yeni medyada izleyiciler ve imgeler arasındaki etkilesimi gelistirdiği ve güçlendirdiği savunulmakla beraber, bu modelin imge etkilesimi üzerine olumsuz etkisi olan etmenleri ortadan kaldırdığı öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study mainly analyzes the major derive for the spectators to interact with the images in new media in terms of its psychological and physical functions. Firstly, these reasons underlying these functions are examined as derives for the experience of presence. Although the major connotation of the word presence is physical presence, the psychological aspect of presence is also regarded as a part of immersion and interaction in new media. Secondly, The Apparatus Model, which is a transparent interface design model, is analyzed in terms of a tool that improves the interactivity between the spectator and the image in new media. Finally, a more detailed discussion is made on the constraints for interaction, and how this ideological model can overcome these constraints.