Türkiye'de yayıncılıkta fikri mülkiyet hakları sorunu
Problem of intellectual property rights in broadcasting in Turkey
  1. Tez No: 208322
  2. Yazar: HATİCE DİLEK BAYTAN
  3. Danışmanlar: PROF. BÜLENT ÇAPLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Law, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Türkiye'de fikir ve sanat eserleri üzerindeki hakların belirlenmesini korunmasını, hak sahipleri ile bu eserlerden yararlanmak isteyenler arasındaki iliskilerin düzenlenmesini amaçlayan kurallar topluluğunun olusturduğu fikri mülkiyet hukuku ile radyo ve televizyon yayıncılığı arasında, teknolojik gelismeler ile de artan, vazgeçilmez, ancak oldukça sorunlu bir iliski bulunmaktadır. Tezde bu iliski, her iki alanın özel kosulları ve küresellesme sürecindeki durumu incelenerek mevcut sorunların gerekçeleri, ülkemizdeki sosyal, ekonomik, hukuki neticeleri ile birlikte analiz edilmektedir Tezin ilk bölümünde, ?küresellesme? olgusu ve fikri mülkiyet hakları üzerindeki etkileri incelendikten sonra dünyadaki ekonomik güçler ve sistemler karsısında fikri mülkiyet haklarının nasıl bir gelisme gösterdiği açıklanmaktadır. Gelismis ülkelerin, uluslararası fikri mülkiyet hukuku kurallarını biçimlendirmedeki gücü vurgulanmaktadır. ?kinci bölümde yayıncılık ile fikri mülkiyet arasındaki iliski anlatılarak ülkemizde radyo ve televizyon yayıncılığı alanında meydana gelen gelismelerin fikri mülkiyet uygulamalarına etkileri, özellikle sosyal değisim, tarihsel dönüsüm ve güç iliskileri bağlamında değerlendirilmektedir. Üçüncü Bölümde Türkiye'de fikir ve sanat eserlerinin radyo televizyon yayınlarında kullanılmasına iliskin fikri mülkiyet hukuku kuralları aktarılmakta ve fikir ve sanat eserlerinin topluma iletilmesindeki kamusal yarar ile, eser üzerindeki hak sahiplerinin hakları arasında ülkemizde yasanan sorunlar belirtilmektedir. Bu bölümde sorunun analizinde yararlanılmak üzere uluslararası sözlesmelerdeki yayıncılıkla ilgili fikri mülkiyet düzenlemelerine de yer verilmektedir. Çalısmanın Genel Değerlendirme ve Sonuç Bölümünde ise önceki bölümlerde yer alan bilgi ve değerlendirmeler ısığında küresellesme olgusu çerçevesinde yayıncılıkta fikri mülkiyet hakları sorununa iliskin saptamalar ortaya konularak, yapılan analiz ile, küresellesmenin dünyada ve Türkiye'de fikri mülkiyet hakları ve yayıncılıkta neleri değistirdiği, ilgili mevzuat, uygulamalar ve anlayısın nereden nereye geldiği ve hangi sorunları beraberinde getirdiğine iliskin değerlendirme ve öneriler belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
There exists an indispensable but problematic relationship, which also increases with technological developments, between radio and television broadcasting and intellectual property law constituted by a group of rules aimed at determining and protecting rights for intellectual and artistic works and regulating relations between right holders and those who want to benefit from these works. The thesis analyses this relationship by examining the peculiar situation of these two fields on the basis of globalization with the social, economic, legal consequences. In the first chapter, ?globalization? and its effects on the intellectual property rights are examined and the evaluation of intellectual property rights, in view of the economic powers and systems is laid down. The power of developed countries in moulding international intellectual property legislation is highlightened. In the second chapter, the relationship between broadcasting and intellectual property rights and the influences of the developments on broadcasting to intellectual property rights in Turkey are explained. In the third chapter the provisions on intellectual property rights regarding broadcasting in Turkey is denoted and the actual problems between the rights of the right holders and broadcasting organizations are expressed by evaluating the public interest on the works. In this chapter international agreements relating intellectual property rules in broadcasting are also mentioned to analyze the problem better. In the chapter of general review and conclusion, the analysis about the impacts of globalization on intellectual property and broadcasting are determined and the suggestions about the problem of the implementation of intellectual property rules concerning broadcasts in Turkey are laid down.