Türk medeni hukukunda evlat edinmenin hukuki sonuçları
Legal results of adopting a child in Turkish civil law
  1. Tez No: 208323
  2. Yazar: AHMET TÜRKERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VEYSEL BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
4721 sayılı Türk Medenî Kanunun 305. ila 320. maddeleri arasında düzenlenen evlât edinme, belirli sartlarlar ve usul içinde gerçeklestirilebilen ve evlât edinen ile evlâtlık arasındaki soy bagı (nesep) iliskisini tesis eden, meydana gelmesi kamu gücünün müdahalesine baglı olan, bir Medenî Hukuk islemidir. Türk Hukukuna ilk olarak, 743 sayılı Türk Kanunu Medenîsi ile girmistir. Evlât edinme müessesesi, 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu ile yeniden düzenlenmis ve önemli degisiklikler yapılmıstır. Kanunkoyucu, 4721 sayılı Medenî Kanun'da, 743 sayılı Medenî Kaanun'dan farklı olarak, tam evlât edinme (Volladoption) sistemine benzer degisiklikler yapmıstır. Fakat, tam olarak bu sistemin benimsendigi söylenemez. Bu sebeple, evlât edinmenin sonuçlarına iliskin bazı konularda çeliskili düzenlemeler vardır. Kanaatimizce, yeni Kanun ile getirilen evlâtlık iliskisindeki mutlak evlenme yasagı, sonuçları itibariyle uygulamada sorunlar çıkarabilecek niteliktedir. Korunmaya çalısılan amaç ile her nasılsa meydana gelmis bir evlenme sonucunu görmezlikten gelme, Kanun gerekçesinde açıklanamayan bir çeliskidir. Yine, evlât edinmede asıl olanın evlâtlıgın menfaati olması gerekliligi karsısında, 5399 sayılı Kanun ile 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu'nun 313/I. maddesinde yapılan degisiklik, tarafımızca yerinde bir düzenleme olarak degerlendirilmemektedir.
Özet (Çeviri)
Adopting a child revising between 305. and 320. items of 4721 numbered Turkish Civil Law is a Civil Law process being realized in specific conditions and procedures and building to origin link (ancestry) relationship between someone adopting a child and adoptee, beginning depending on intervention of public opinion power. Firstly, it was accepted with 743 numbered Turkish Civil Law to Turkish Law. Adopting a child was revised with 4721 numbered Turkish Civil Law, again. It was done important amendments. Lawmaker amended similar amendments to direct adopting a child (Volladoption) system in 4721 numbered Turkish Civil Law, different from 743 numbered Civil Law. But it can?t be said that this system is adopted in principle completely. For this reason, there are paradoxical preparations in some subjects depend on results of adopting a child. In my opinion, certain marrying forbidden in adoptee relationship being got with new law can be besieged in application considering to results. Aim being attemting to be protected and ignoring however a marrying result occured is an inexplicaple paradox in law justification. But, impending in adopting a child against necessary to turn out to adoptee? advantage, 5399 numbered Law and amendment in 313/ I. item of 4721 numbered Turkish Civil Law isn?t assessed as a suitable preparation on our part.