Kurumsal kaynak planlaması (ERP) ve işletmelerin yönetsel kararlarına etkileri
Enterprise resource planing (ERP) and the effects to managerial decisions of enterprises
- Tez No: 208327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TANYERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP), özetle bir işletmenin tüm iş süreçlerinin entegre edilmesidir. Çeşitli aşamadan geçerek günümüzde halen gelişmesini sürdüren ERP sistemi gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmaktadır. Bilgi çağını yaşadığımız şu günlerde doğru bilgiye hızlı, zamanında ve düşük maliyetle ulaşmak rekabet açısından önem arz eden bir konudur. Aynı şekilde yönetimin hızı ve doğru kararları şirket açısından oldukça önemlidir. İşte bu çalışmamızda ERP sisteminin gelişimi, uygulanması hakkında genel bilgiler verilmiş ve sonuç olarak ERP'nin yönetsel kararlara etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Enterprise Resource Planning (ERP) briefly is an integration of the company?s all processings. After passing through the some steps, now it goes on to develop, ERP system tries to be adopted to developing and changing world. Nowadays, which we are living in ?knowledge age? it is important to reach the correct datas on time with the lowest costs because of the hard competition. Beside this, administration speed and right decisions are also very important for the company. So, in this study, general information about ERP?s development and implementation has been given and as a result of this study, the ERP?s effects on the managerial decisions was determined.