Bilgi yönetimi sürecinde iletişimin rolü ve bilgi yönetimi uygulamalarına ilişkin bir araştırma
The role of communication in knowledge management processes and a research about knowledge management applications
  1. Tez No: 208328
  2. Yazar: ÖZLEM EFİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET LÜTFİ ORKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Son yıllarda bilisim teknolojileri kullanımının isletmelerde birçok yeni uygulamaya yol açtıgı görülmektedir. Bilgisayar tabanlı teknolojiler temelinde ortaya çıkan yönetim bilisim sistemleri, entelektüel sermaye gibi uygulamalar 2000'li yıllarda rekabet sartlarına baglı olarak evrim geçirmis ve bilgi yönetimi uygulamaları ortaya çıkmıstır. ?Bilgi Yönetimi Sürecinde letisimin Rolü ve Bilgi Yönetimi Uygulamalarına liskin Bir Arastırma? ismini tasıyan bu çalısma, bilgi yönetimi uygulamalarına yer vermekte ve isletmelerde bilgi yönetimi uygulamaları süreçlerinde iletisimin rolünü ve önemini belirlemeye çalısmaktadır. Bu amaçla öncelikle iletisim ve bilgi-bilgi yönetimi kavramları ayrıntılı olarak incelenmis, bilgi yönetimi sürecine iliskin bilgiler sunulmustur. Bilgi üretimi ve yönetimi sürecinde iletisimin önemi analiz edilmeye çalısılmıstır. Daha sonra teoriye baglı olarak olusturulan anket, isletmelere sunulmus ve bu anketlerden elde edilen bulgulara baglı olarak sonuçlar arastırma bölümünde yorumlanmıstır. Arastırmadan elde edilen bulgular yorumlandıgında bilgi yönetimi süreçlerinde iletisimin önemi ankete katılanların büyük bir bölümü tarafından kabul edilmis, bilgi yönetimi uygulamalarında iletisimin oldukça önemli oldugu ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
The using of ICT has caused many new approach and applications in organizations in last decades. Knowledge management has been developed after some computer-based technologies such as management information systems, intellectual capital and evaluated to own form base on intensive competitive in 2000?s. This study contains knowledge management applications and aim to define the role and importance of communication in knowledge management processes in organizations. To reach this aim, communication and knowledge-knowledge management concepts are primarily studied and detailed information about knowledge management processes is examined. The importance of communication is analysed in knowledge creation and management process and related discussion is presented. In research chapter, inquiry, which was structured, based on theory, was sent to selected organizations and conclusion is explained related to findings. According to findings of research, the importance of communication in knowledge management processes was accepted by big part of groups and exposed.