Kurumsal kaynak planlaması sisteminin yönetsel karar verme açısından değerlendirilmesi ve CP Group uygulaması
Enterprise resource planning system evaluation of decision of managerial angle and CP Group practice
  1. Tez No: 257260
  2. Yazar: YILMAZ ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİYAZİ KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
İleri bilgi teknolojileri, günümüz rekabet ve hız ortamında işletmelerin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Yeni bilgi teknolojilerinin ortaya çıkması ise; çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Yakın geçmişte ortaya çıkan, ileri bilgi teknolojilerinden biri de ERP (Enterprise Resource Planning-Kurumsal Kaynak Planlaması)'dır. ERP (Enterprise Resource Planning-Kurumsal Kaynak Planlaması), bir organizasyonun, her fonksiyonel alanını kapsayarak, bu alanların en fazla rekabet avantajı elde etmesine imkan veren, tümüyle entegre edilmiş, bilgisayar destekli bir iş yönetim sistemidir. ERP (Enterprise Resource Planning-Kurumsal Kaynak Planlaması), özetle bir işletmenin tüm iş süreçlerinin entegre edilmesidir. İşletme kar amacına yönelik olarak, bilgi sistemlerini kurmak ve doğru işlenmiş verileri kullanarak hızlı ve etkin kararlar almak zorundadır. Bilgi çağını yaşadığımız şu günlerde, doğru bilgiye hızlı, zamanında ve düşük maliyetle ulaşmak rekabet açısından önem arz eden bir konudur. Aynı şekilde yönetimin hızı ve doğru kararları şirket açısından oldukça önemlidir.Bu çalışmada; ülkemizdeki işletmelerin ERP (Enterprise Resource Planning-Kurumsal Kaynak Planlaması) sistemlerini, yönetsel karar verme sürecinde, hangi etkinlikte uyguladıkları, sistemden bekledikleri verimi alıp almadıkları incelenmiştir. Araştırma sonuçları, ERP (Enterprise Resource Planning-Kurumsal Kaynak Planlanması) sistemlerinin, karar verme, planlama, bütçeleme, raporlama, analiz ve yönetim muhasebesi uygulamalarında pozitif etkileri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Advanced information technologies, and speed of today's competitive business environment has become an indispensable part. The emergence of new information technologies, are made very quickly. Emerged in the recent past, one of the advanced information technology ERP(Enterprise Resource Planning). ERP, an organization, including all the functional areas, most of these areas to achieve competitive advantage, allowing the fully integrated, computer-assisted business management system. ERP, summarizing all the business processes of an enterprise is to be integrated. As for-profit business, information systems set up and processed by using data to make decisions quickly and efficiently are difficult. Information age we are living these days, accurate information fast, timely and cost-effectively to achieve is an issue of great importance in terms of competition. Likewise, the speed and the right management decisions are critical to the company.This study of enterprises in our countries, ERP (Enterprise Resource Planning) systems, management decisions and management accounting practices, which are applied in activity, received from the system efficiency expect, is to examine. Research results, ERP (Enterprise Resource Planning) projects, decision making, planning, budgeting, reporting, analysis and management accounting practices has shown positive effects.