Özel emeklilik fonları ve sermaye piyasasına etkileri
Private pension funds and their effects on capital market
- Tez No: 208336
- Danışmanlar: Y.DOÇ. İSMAİL MAZGİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sosyal güvenlik sistemleri içinde emeklilik kapsamındaki uygulamalar son yıllarda gerek gelismis gerekse de gelismekte olan ülkelerde en çok tartısma yaratan konuların basında gelmektedir. Emekliligin finansmanında kullanılan dagıtım yönteminin finansal zorluklarla karsı karsıya kalması, fonlama yöntemine dayalı emeklilik sistemlerine yönelen bir yaklasımı gündeme getirmistir. Özel emeklilik sisteminde daha uygun olarak kullanılabilen fonlama yöntemi, sosyal sigortalarda kullanılan dagıtım yöntemini ikame edici veya tamamlayıcı olarak ülkeler tarafından uygulanmaya baslamıstır. Bireylerin emekliliginde ek bir gelir saglaması yanında kurumsal yatırımcı olarak özel emeklilik fonları yarattıgı uzun vadeli fonlarla sermaye piyasalarının gelismesi ve saglıklı çalısması açısından aktif rol oynamaktadır. Ülkemizde de sosyal sigorta temeline dayalı kamu emeklilik sisteminde yasanan krizlerden çıkıs için gönüllülük esasına dayalı ve kamu emeklilik sistemini tamamlayıcı nitelikteki bireysel emeklilik sistemine geçilmistir. Bireysel emeklilik sistemiyle birlikte sermaye piyasasında etkinligi az olan kurumsal yatırımcıların etkinliginin artması, para ve sermaye piyasalarında yatırım araçlarının çesitlenmesi ve olusacak uzun vadeli fonlarla sermaye piyasasının derinlesip gelismesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In social security system, applications in the extent of pension are one of the discussing issue in developed and also developing countries in recent years. By the reason of financial problems in PAYG (Pay As You Go) which is being used for finance of pension, revived the approach in which pension system depends on funded method. Funded method which can be used more appropriate at private pension systems, is applied as substitutable and complementary for the distribution method which is used at the social insurances by countries. As a institutional investor the private pension funds, provide additional income and have an important role in terms of emerging and performing capital markets regularly with creating long term funds. For the purpose of terminating crisis in Public Pension System which is depended on social insurance foundation, individual pension system, depended on voluntary participation and has a complementary feature for public pension system, promulgated in our country. In concur with individual pension system, investment instrument?s proliferation in money and capital markets, institutional investor?s efficiency rising and evolution of capital markets with long term funds are expected.