The great war and the visual mobilization of the ottoman public sphere: the case of “donanma” journal
Birinci dünya savaşı ve osmanlı kamusal alanının görsel seferberliği: 'donanma' mecmuası
  1. Tez No: 208414
  2. Yazar: SÜLEYMAN EMRE SUNU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELÇUK AKŞİN SOMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, Osmanlı İmparatorluğu'nun Birinci Dünya Savaşı tecrübesini Donanma Mecmuası'nın görsel propagandasının bir ilk incelemesiyle ele almaya çalışmaktadır. Osmanlı savaş propagandasının ciddi alt ve üst yapısal yetersizliklerden muzdarip ve dolayısıyla başarısızlığa mahkum olmasına karşın, bu tez, hükümetin Osmanlı kamusal alanına nüfuz etme, kamuoyunu manipüle etme ve toplumun tamamını devletin savaş gayretine dahil etme girişiminin, Osmanlı savaş tecrübesini toplumsal, ekonomik ve kültürel eksenlerde kestiğini ve dolayısıyla bu tecrübeye yönelik önemli bir içgörü sağladığını öne sürmektedir. Bu açıdan sözkonusu tez, Donanma'nın popüler karakteriyle devlet propagandasını yaymak için etkili ve uygun bir kanal olduğunu, görsellerin ise büyük çoğunluğu okur yazar olmayan Osmanlı toplumunda dergiyi daha geniş kitlelere ulaşabilir kıldığını savunmaktadır. Araştırma bu bağlamda derginin hem Osmanlı İmparatorluğu'nun savaşa girmesinden önceki son üç ayındaki ve hem de savaş sırasındaki görsel propagandasının ana konularını ve sembollerini incelemeye ve belirlemeye çalışmaktadır. Resimler: Suleyman_Emre_Sunu_FIGURES dosyasında
Özet (Çeviri)
This study tries to explore the Ottoman experience of the Great War through a preliminary analysis of the visual propaganda of the journal Donanma. Although the Ottoman war propaganda suffered from serious infrastructural and superstructural setbacks and hence doomed to fail eventually, this thesis argues that the attempt of the government to penetrate the Ottoman public sphere, to manipulate the public opinion and to incorporate the society as a whole to the state?s war effort cut across the social, economical and cultural aspects of the Ottoman war experience and thus offers a valuable insight into it. In this perspective, the present thesis proposes that Donanma was an efficient and preferable channel for the dispersion of the governmental propaganda due to its popular character, and that visuals aided the journal by improving the accessibility of its propagandist message to the highly illiterate Ottoman society. In this context, this study tries to analyze and identify the main arguments and symbols embodied in the journal?s visual propaganda during the last three months prior to the Ottoman intervention to the war and the war years. Pictures: in Suleyman_Emre_Sunu_FIGURES