'Falling like an autumn leaf': teh historical visions of the battle of the Maritsa/Meriç River and the quest for a place called sirp sindiği
'Sonbahar yaprağı gibi düşmek': Marıtsa/Meriç Irmağı savaşı'na dair tarihsel görüşler ve sırpsındığı adlı bir yer arayışı
  1. Tez No: 208420
  2. Yazar: ALEKSANDAR ŞOPOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF HAKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma Meriç Irmağı kıyısındaki savaş hakkında anlatılanlar üzerine yoğunlaşmaktadır. Osmanlı Beyliği'nin birleşik Güneydoğu Avrupa hükümdarlarına (Kral Vuka?in ve Despot Uglje?a) karşı Edirne yakınlarında kazandığı ve Türk tarih yazınında Sırpsındığı Zaferi olarak bilinen bu savaştan, bölgedeki tarih yazınında Osmanlılar'ın Balkanlar'ı fethini başlatan vaka olarak bahsedilir. Aşağıdaki çalışma, erken Osmanlı tarihi ve Meriç Irmağı kıyısındaki savaş ile ilgili kaynak ve incelemelere yönelik geniş bir tartışma sunacaktır. Amacım, bu olay hakkında anlatılanların önemli ölçüdeki çeşitliliğine dikkat çekmektir. Bunu yaparken, yazarların bu olay ile ilgili tüm görüşleri nasıl kurguladığını da tartışacağım. Osmanlı, Slav, Yunan ve Batı kaynaklarını karşılaştırarak, kullandıkları kronoloji ve savaş alanı tahayülleri vs. üzerinde duracak ve anlatılanların zaman içerisinde nasıl oluştuğunu tartışacağım. Tartışmamda yazılı, sözlü ve görsel kaynakları kullanarak, 1371 yılındaki bu savaş hakkında bilinen rivayetlerin birbirlerine nasıl karışmış olduklarını göstereceğim. Meriç Irmağı kıyısındaki savaş Güneydoğu Avrupa historiografyasında tarihin bir dönüm noktası olarak anlatılmaktadır. İşte bu yüzden, bu çalışmada Güneydoğu Avrupa ve Türkiye'deki milliyetçilik tartışmalarının üzerinde durmamak mümkün değildir. Aynı zamanda, 20. yüzyıl Balkan, Türk ve Batı tarihçiliğinde bu olayların nasıl yorumlandığına ve bu yorumların Güneydoğu Avrupa tarihsel bilinci üzerinde ne gibi etkileri olduğuna da değineceğim. Resimler: Aleksandar_Sopov_FIGURES dosyasında
Özet (Çeviri)
This work is centered around the accounts narrating the Battle of the Maritsa/Meriç River (1371). Also known in the Turkish historiography as the Sırpsındığı Zaferi this Ottoman victory over a coalition of South-East European rulers (King Vuka?in and Despot Uglje?a) in the vicinity of Edirne is referred to in the historiographies in the region as an event that initiated the Ottoman conquest of the Balkans. The following study will offer a broad discussion on the sources as well as studies referring to early Ottoman history and the Battle of the Maritsa River. My intention is to bring attention to the great variety of versions that narrate the event. I will discuss how the authors constructed all these visions on the memorable event. By comparing Ottoman, Slavic, Greek and western sources I will discuss how these accounts came into being, the chronology they use, their imagination of the battlefield etc. In my discussion I will include written, oral and visual sources and show how they intermingle in the available accounts on the Battle in 1371. The Battle of Maritsa River has been referred to by South-East European historiographies as a fulcrum of history. That is why a discussion on the nationalisms in South-East Europe and Turkey cannot be avoided in this work. I will also refer to the 20th century Balkan, Turkish and Western historiographies and see how they interpreted events as well as the impact of these interpretations on the consciousness of history in the region of South-Eastern Europe. Pictures: in Aleksandar_Sopov_FIGURES