The role of the military in transitions to democracy: a comparison of the Spanish and Turkish cases
Demokrasiye geçiş sürecinde ordunun rolü: İspanya ve Türkiye karşılaştırması
- Tez No: 208430
- Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ SAYARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Otoriter rejimlerden yerleşik demokrasilere geçiş her zaman çizgisel olarak ilerlememektedir. Farklı ülkelerdeki siyasal sistemlerin karmaşıklığı bizleri, farklı örnekleri açıklamak için tek tip bir model oluşturmaktan alıkoyar. Yine de, farklı demokrasiye geçiş süreçlerinin karşılaştırmalı analizleri, süreci etkileyen şartları ve aktörleri kavramımızı sağlar. Bu çalışma, ordunun, İspanya ve Türkiye gibi iki Güney Avrupa ülkesindeki demokrasiye geçiş süreçlerindeki etkisini açığa çıkarmayı hedeflemektedir. İspanya ve Türkiye benzer bir otoriter geçmişe sahiptir. İspanya 1970'lerin sonunda, Türkiye ise 1980'lerin başında gibi demokrasiye geçiş süreçlerini yaşamışlardır. Ordu, iki ülkede de geçiş süreci öncesinde önemli bir siyasi aktör idi. Fakat İspanyol ordusu geçiş sürecini etkileyemez iken, Türk ordusu geçiş sürecini başlatmış ve geçişi tepeden kontrol etmiştir. Bu iki geçiş süreçleri sadece başlangıç şartlarında değil, sonuçlarında da farklılık göstermiştir. İspanya, yarım yüzyıla yakın bir süre otoriter bir rejim ile yönetilmiş olmasına rağmen yerleşik demokrasiye ulaşmış iken; Türkiye, halen ordunun siyasette halen var olan rolü de dahil olmak üzere, demokratikleşme sürecindeki sorunlar ile mücadele etmektedir. Bu tez, demokrasiye geçiş süreçlerini analiz eden çalışmalarda ihmal edilmiş aktörlerden biri olan orduya odaklanarak farklı sonuçlara yol açmış şartları anlamamamıza yardım eder. Göründüğü kadarı ile, başlangıçtaki şartlar farklı sonuçları bir ölçüde açıklamaktadır. Ancak, bu tez demokrasiye geçiş sonrası yıllardaki şartların başlangıç şartları kadar etkili olduğu sonucuna varmaktadır. Dolayısıyla, sonucu sadece demokrasiye geçiş sürecinin başlangıcındaki şartlara bağlı olarak açıklamak eksik ve yanlış yönlendirici olacaktır.
Özet (Çeviri)
In contemporary field of art and design, especially after the injection of computer into the artistic production process of art, music, sound and design, artists and designers had begun to use noise as a source thus the noise aesthetics emerged. Samples, re-arrangements of live sounds, signal processing systems, virtual studio technologies and many other systems provide different interactions between music and human. Some of those pieces produced via those systems are called laptop music, intelligent dance music (IDM), glitch, microsound, noise and breakcore; in this wide range of genres, noise as a creative source becomes their common feature. This study emerged to research and examine audiovisual noise, as well as to determinate the effects of noise in aural and visual disciplines. In addition to that, the project, the practical outcome of this study, consists of a set of works in the range of those disciplines by employing noise as a source; noise here is defined as a form which is constituted by deterritorialized sounds and images. The content of the project is derived from the analysis generated in this research; therefore it is a composition of works in both audio and visual formats.