İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersi 2000 yılı müfredatının öğrenci sosyal gelişimine katkısı uygulama sonuçları
In the year of 2000 the contribution of the culture of religion and ethics course for elementary schools to social development of the students: The results of the application
  1. Tez No: 208532
  2. Yazar: HÜLYA BALYİYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Tarihi seyir içerisinde din dersleri 1924 yılında okul programlarına alındıktan sonra kaldırılma ve isteğe bağlı hale gelme gibi asamalar kaydetmis, 1982 yılında ise zorunlu hale getirilmistir. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredat programları ise, kısmen 1982, 1986, 1992, 2000 ve en son 2007 yılında değisikliğe uğrayarak müfredat yenilenmistir. 2000 yılında bu yana uygulanmakta olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin verimliliğini tespit etmek amacıyla yapılan bir çalısmaya rastlanmamıstır. Bu nedenle ilköğretim okullarında 2000 yılında bu yana uygulanmakta olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredatının genel olarak verimliliğini tespit etmek amacıyla bu arastırma yapılmıstır. Kisi aile ortamından çıktıktan sonra okulla birlikte sosyal bir ortama girmektedir. Sosyal ortamda da uyulması gereken kurallar vardır. ?ste Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğrencilerin uyması gereken ahlaki kuralları onlara öğretmektedir. Onların arkadas iliskilerini düzenlemekte, kisiliklerini sağlam ahlaki temellere dayandırmalarına yardımcı olmaktadır. Arastırmamızda aynı zamanda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin bu amaca hizmet etmeye yeterli olup olmadığını da tespit etmeye çalıstık. Bu arastırma ?stanbul'da 8. sınıfa devam eden 500 öğrenci, onların velileri ve ulasabildiğimiz 80 öğretmene uygulanan ankete dayanmaktadır. Bu veriler istatiksel olarak SPSS programı aracılığıyla değerlendirilmistir. Arastırmanın sonuçları göstermektedir ki; Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğrencilerin sosyal gelisimine katkıda bulunmaktadır ve 2000 yılı müfredat programı kısmen verimlidir.
Özet (Çeviri)
In the historical process religious courses have progressed with stages like being extracted or getting voluntary, ıt become compulsory in 1980 after being scheduled for school programmes. The culture of religion and ethics course?s curriculum was renewed by changing in 1982, 1986, 1992, 2000 and finally in 2007 partly. There hasn?t been a research which try to fix the culture of religion and ethics course?s productivity since 2000. Thus, this study was carried out in order to determine the culture of religion and ethics course?s productivity since practised in 2000. A person enter a social environment with the school after moving from family environment. There are rules that everybody must obey in the social environment. Therefore, the culture of religion and ethics course teach the moral rules to the students, which they must obey. It regular their friendship relations and asist them to setle their personality in a strong principles. We also tried to determine whether the culture of religion and ethics course is sufficient in this respect. This reseach based on the poll applied 500 students who go on 8th class in Istanbul and their parents, and 80 teachers whom we can reach. These data were statiscally evaluated by using SPSS programme. The results of this research show that; the culture of religion and ethics course contributes students? social development and the curriculum of 2000 is productive partly.