Medya din ilişkisi üzerine sosyolojik bir araştırma 'Kahramanmaraş örneği'
A study on the relationship between religion and media in sociological perspectives 'a case of Kahramanmaraş'
- Tez No: 208578
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ EZBER BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde medya haber, yorum ve bilgi kaynağı olarak her geçen gün artan önemiyle toplumun değer ve davranış biçimlerinin şekillenmesinde ağırlıklı bir görev üstlene gelmiştir. Medyanın günümüzde siyasi, sosyo-ekonomik, dini ve stratejik dengelerin anlam kazanmasında en önemli güç unsurlarından biri haline geldiği neredeyse toplumun tüm kesimleri tarafından kabul edilmektedir. Din geleneksel hayatta olduğu gibi modern hayatın da en güçlü dinamiklerinden biri olarak sosyal hayatta etkin bir rol oynamaya devam etmektedir. Toplumda birçok görevi üstlenen ve yerine getiren kitle iletişim araçlarının kültürel, ekonomik, eğitim, siyasi, dini, eğlence, haber ve gündemi elinde tutma gibi görevleri de üstlenmektedir. Medyanın gerek bireyi şekillendirmesinde ve gerekse toplumsal gelişmelere önemli bir katkısı olduğu bilinmektedir. Medya tarafından hem ekonomik kaygılarla dini konularda ön yargılı tutum ve davranış sergilemeleri, hem de din konusu ile ilgili bazı programların toplum sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceği göz önünde bulundurulursa medyanın toplumun dini hayatında önemi kaçınılmaz olarak dikkatleri çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Media has, increasingly, a great responsibility on shaping the beliefs of society and their behavior pattern with each passing day as a source of the news, interpretation, and information. It is accepted that today, media becomes one of the most important elements of taking the meaning of the political, socioeconomic, religion and strategic stability. Religion has an effective role as one of the most important dynamics of the social life not only as in the traditional life in the previous periods but also in the modern life today. Mass media which goes on the several assignments in society and fulfill them also goes on cultural, economic, educational, political, region, entertainment, inform and draw up the agenda assignments. It is a well known fact that media has not only an important contribution on shaping the individual but also developing the society. It should be taken into consideration the fact that mass media has some prejudices on religion. However, they have also economic anxieties besides they believe that religious programs have positive effects on society. And therefore, media is highly aware of the importance of religion in society and attracts the attention of people on religion.