Kurumsal sosyal sorumluluk: Bir alan çalışması
Corparate social responsibility: A case study
- Tez No: 208579
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA TAŞLIYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, ülkemizdeki Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) kavramını, bu kavram üzerine yürütülen önceki çalışmaları ve KSS'nin yöneticiler açısından ne anlama geldiğini açıklamak, firmaların gelecekte yapmayı planladıkları KSS politikalarını ortaya koymak, yapılan uygulamalar eşliğinde sorunları tespit etmek ve bunlara yönelik çözüm önerileri sunmaktır. Çalışma, Teorik ve Uygulama olmak üzere iki temel kısımdan oluşmaktadır. Teorik kısımda, genel olarak Sorumluluk, Sosyal sorumluluk ve son olarak Kurumsal Sosyal Sorumluluk kavramları anlatılmış, Dünyadan ve Türkiye'den örnekler verilmiştir. Uygulama kısmında ise, Adana, Adapazarı ve Kahramanmaraş illerindeki işletmeler arasından tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 30 işletmede çalışan 30 yönetici üzerine anket uygulanmış ve analiz elde edilmiştir. Elde edilen veriler üzerinde SPSS ile çeşitli analizler yürütülmüştür. Elde edilen bulgular firmaların Sosyal Sorumluluk konusunda yaptıkları projelerin yetersiz, ülkemizdeki yöneticilerin ise bu konuda bilinçsiz olduğunu, KSS uygulamalarının büyük bir bölümünün gönüllü şekilde yapılmadan sadece tanıtım ve iletişim aracı olarak kullanıldığını ortaya koymaktadır. Bu çalışma son olarak yukarıda belirtilen sorunlara öneriler getirilerek tamamlanmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this master thesis is to explain notion of Corporate Social Responsibility (CSR), previous studies about it and views of managers of CSR, to introduce plans of the magers about their CSR policies, to determine the problems and and finally to offer solutions. This study is basically composed of two sections as Theory and Fieldwork. In theory section, the concept of responsibility, social responsibility, corporate social responsibility and finally sampels of global world and Turkey has been dwelled upon. In Fieldwork section, 30 surveys are applied to the managers of 30 firms located in Adana, Adapazarı ve Kahramanmaraş with the method of random sampling. Various analysis are applied on data. Findings basically stress the insufficient number and concept of projects about social responsibility and unconscious attitudes of the managers towardas these projects, and show that a great mojarity of corporate social responsibility projects are carried out unwillingly and are used as only for publicity and communication media. This study is finally completed with a number of solutions offered towards these problems.