Keelan: assessment of Turkish local authorities front offices on the internet through the context of e-europe basic services to determine the e-government stages and back office integration of the best-practices based on the efqm key elements.
Keelan: E-avrupa temel hizmetleri çerçevesinde e-devlet düzeylerini tespit etmek amacıyla Türk yerel yönetimlerinin ınternetteki ön-bürolarının ve efqm anahtar unsurları çerçevesinde en iyi örneklerinin arka-büro entegrasyonlarının değerlendirilmesi.
- Tez No: 208590
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE IŞINSU ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırma üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada Türkiye'deki yerel yönetimlerinmevcut durumları incelenmiş ve e-devlet ile ilgili temel göstergeler ortaya konmuştur. 3228adet yerel yönetim birimi belediyelerden oluşmakta ve bu birimler araştırmamızınörneklemini meydana getirmektedir. İkinci aşamadaysa web sitesi olan 969 yerel yönetimden104 tanesi, e-hizmet verdiklerinden dolayı bir çevrimiçi taramadan geçirilmişlerdir. AmacımızeAvrupa çerçevesinde belirlenmiş 9 temel hizmette en gelişmiş düzeyi tutturanlardan 20tanesini en iyi örnek olarak seçmektir. Üçüncü aşamada, EFQM mükemmellik modelindengeliştirilmiş bir kıyaslama anketi anahtar kişilere gönderilmiştir. Kıyaslama sonucunda amaç,yerel yönetimlerin arka bürolarındaki değişimin boyutunu ve derecesini ortaya çıkarmaktır.Sonuçlar SPSS aracılığıyla analiz edilmiştir. Sonuçlar sırasıyla EFQM'de yer alan 5 temelgrupta sunulmuştur. Bunlar liderlik, politika ve strateji, çalışanlar, işbirlikleri ve kaynaklar vesüreçlerden oluşmaktadır. Ancak daha sonra eklenen altıncı madde, yöresel işbirliği, özelliklekonunun yerel yönetimler olmasından dolayı, KEeLAN konsorsiyumu tarafından kıyaslamaaracında kullanılmıştır. Tüm sonuçlar Avrupa yerel yönetimlerininkilerle karşılaştırılmıştır.Bu karşılaştırmalarla, her iki aşama için değişik bir bakış açısı vermek hedeflenmiştir;öncelikle Türk yerel yönetimlerinin e-hizmet düzeyleri değerlendirilmiş ve ardından arkabürolarının değişim dereceleri ile performansları ortaya konmuştur. Sonuçlar anlamlı olduğukadar ilginçtir de. Her ne kadar web sitesine sahip Türk yerel yönetimleri sayıca az olsa da ehizmetsağlamada mükemmel örnekler sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research is comprised of three phases. In the first phase it explores the recentsituation of the Turkish local authorities on e-Government by pointing out the basicindicators. 3228 Turkish local governments were the municipalities and form the basesampling framework of this study. For the second phase, from 969 units, 104 of theseauthorities offering e-service provisions were selected so as to perform a web-scan. Theobjective was to find 20 best practice cases under the context of 9 basic services agreed by e-Europe framework. In the third phase, a benchmarking tool developed from EuropeanFoundation for Quality Management (EFQM) elements was sent to these authorities? keypersonnel. The aim of this benchmarking assessment was to explore the degree of change andperformance in the back office organizations of the 20 best practice local authorities. SPSSwas used to analyze the data. The summary results were presented in the order of 5 keyelements of EFQM, starting with leadership, policy and strategy, people, partnership andresources, and processes. The sixth element, regional context, was added later by the KeyElements of Electronic Local Authorities? Networks (KEeLAN) consortium due to thespecific focus on this aspect. The overall results were compared with the European localauthorities? results. The intention of the comparisons was to give a general outlook from theboth phases; to value the maturity levels of the Turkish local governments on e-services andthe degree of change and performance of their back-offices. The results were howeversignificant as well as interesting. Albeit the low number of web ownership among the Turkishlocal governments, they displayed excellent examples of e-services.