Çim hokeyi sporcularında omuz eklemi fiziksel özelliklerinin ve fonksiyonel performansının incelenmesi
Examination of physical characteristics and functional performance of the shoulder joint in field hockey athletes
  1. Tez No: 1021793
  2. Yazar: İREM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
Özet
Çim hokeyi çeviklik, hız ve dayanıklık gerektiren, beceri ve stratejiye dayalı bir takım sporudur ve sopa kullanımı sebebiyle üst ekstremitede beceri ve kuvvet ön plandadır. Çim hokeyi sporcularında omuz eklemi fiziksel özellikleri ve fonksiyonel performanslarını incelemek amacıyla gerçekleştirilen çalışmaya 25 asemptomatik kadın çim hokeyi sporcusu ve 25 asemptomatik kadın kontrol dahil edilmiştir. Tüm katılımcıların bilateral; (1) fiziksel özellikleri (Mobilite; glenohumeral rotasyonel hareket açıklığı, torakal rotasyon hareket açıklığı, skapular kinematik, pektoralis minör uzunluğu, posterior omuz esnekliği, omuz ve skapular kassal kuvvet, posterior omuz enduransı, propriyosepiyon), (2) omuz fonksiyonel performansı (Üst Kadran Y-Denge Testi, Üst Ekstremite Kapalı Kinetik Zincir Stabilite Testi) ve (3) omuzla ilişkili klinik değerlendirmeleri (Kerlan-Jobe Omuz ve Dirsek Skoru-KJOC ile fonksiyonel durumu, Nordic Kas İskelet Sistemi Anketi ile kas iskelet sistemi semptomları ve Gözlemsel Skapular Diskinezi değerlendirmesiyle skapular diskinezi varlığı) değerlendirildi. Çim hokeyi sporcularında bilateral omuzda eksternal rotasyon hareket açıklığının kontrol grubuna göre düşük olduğunu (p < 0,05), buna karşın internal rotasyon ve total rotasyon değerleri açısından gruplar arasında fark olmadığı görüldü (p > 0,05). Torakal rotasyon eklem hareket açıklığı, pektoralis minör gerginliği ve propriyosepsiyon açısından gruplar arasında fark bulunmadı (p > 0,05). Sporcu grubunda, nondominant omuz posterior gerginliğinin daha az olduğu (p < 0,05) ve omuz elevasyonu sırasında dominant tarafta skapular posterior tilt hareketinin daha fazla olduğu belirlendi (p < 0,05). Kas kuvveti, posterior omuz enduransı ve fonksiyonel performans testleri sporcu grubunda üstün bulundu (p < 0,05) ancak gruplar arasında ekstremite simetri indeksinde posterior omuz enduransı dışında fark saptanmadı (p > 0,05). Skapular diskinezi varlığı sporcuların %68'inde tespit edildi. Sporcuların KJOC-SES-TR skorlarının ortalama ± standart sapması 97,8 ± 4,03'tür. NMQ-E anketi sonuçlarına göre ise sporcu grubunda en sık görülen yaralanma bölgeleri sırasıyla; dizler (%32,4), bel (%17,6) ve el bileği/el (%14,7) bölgesidir. Sonuç olarak çalışmamız çim hokeyi sporcularında omuz ekleminin çok yönlü olarak değerlendiren sınırlı sayıdaki çalışmadan biridir. Elde edilen bulguların, çim hokeyine özgü omuz adaptasyonlarının anlaşılmasına katkı sağlayarak performansı artırmaya ve yaralanma riskini azaltmaya yönelik etkili antrenman ve rehabilitasyon programlarının geliştirilmesine yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Field hockey is a team sport that requires agility, speed, endurance, skill, and strategy, and due to the use of a stick, upper extremity skill and strength play a prominent role. This study aimed to investigate the physical characteristics and functional performance of the shoulder joint in field hockey players and included 25 asymptomatic female field hockey athletes and 25 asymptomatic female controls. Bilateral assessments were performed for all participants, including: (1) physical characteristics (mobility: glenohumeral rotational range of motion, thoracic rotation range of motion, scapular kinematics, pectoralis minor length, posterior shoulder flexibility, shoulder and scapular muscle strength, posterior shoulder endurance, and proprioception); (2) shoulder functional performance (Upper Quarter Y-Balance Test and Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stability Test); and (3) shoulder-related clinical evaluations (functional status assessed using the Kerlan-Jobe Orthopaedic Clinic Shoulder and Elbow Score [KJOC-SES-TR], musculoskeletal symptoms assessed using the Extended Nordic Musculoskeletal Questionnaire [NMQ-E], and the presence of scapular dyskinesis assessed using the Observational Scapular Dyskinesis Test). Compared with the control group, field hockey players demonstrated lower bilateral shoulder external rotation range of motion (p < 0,05), whereas no between-group differences were observed for internal rotation or total rotational range of motion (p > 0,05). No significant differences were found between groups in thoracic rotation range of motion, pectoralis minor tightness, or proprioception (p > 0,05). The athlete group exhibited greater posterior shoulder flexibility on the non-dominant side (p < 0,05) and increased scapular posterior tilt during arm elevation on the dominant side (p < 0,05). Muscle strength, posterior shoulder endurance, and functional performance test outcomes were superior in the athlete group (p < 0,05); however, no between-group differences were observed in limb symmetry indices, except for posterior shoulder endurance (p > 0,05). Scapular dyskinesis was identified in 68% of the athletes. The mean ± standard deviation KJOC-SES-TR score of the athletes was 97,8 ± 4,03. According to the NMQ-E results, the most commonly affected body regions in the athlete group were the knees (32,4%), lower back (17,6%), and wrist/hand (14,7%), respectively. In conclusion, this study is one of the limited number of investigations providing a comprehensive evaluation of shoulder joint characteristics in field hockey players. The findings are expected to contribute to a better understanding of sport-specific shoulder adaptations in field hockey and to guide the development of effective training and rehabilitation programs aimed at enhancing performance and reducing injury risk.