Basel II sürecinde kamu bankalarında iç denetimin yeniden yapılandırılması: İller Bankası örneği
Reorganization of internal audit of public banks in the process of Basel II: İller Bank illustration
  1. Tez No: 298199
  2. Yazar: TOLGAHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Son yıllarda globalleşmeyle birlikte artan riskler, finansal sistemdeki hassasiyeti ve kırılganlığı artırarak finansal krizlerin çok sık yaşanmasına sebep olmuştur.Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, karmaşık finansal araçlar, bilgi teknolojisindeki hızlı gelişim, serbest sermaye dolaşımı ve düzenlemelerdeki yetersizlikler finansal sistemdeki kırılganlığın asıl nedenleri olmuştur. Bu olumsuzluklar krizlerin ülke sınırları içinde kalmasının mümkün olamayacağını göstermiş, finansal sistemin ve bu sistemde yer alan kurumların işleyişinin yeniden düzenlenmesini gerektirmiştir. Bu yöndeki uluslararası çabalar Türk Bankacılık Sistemi ve bu sistemin en önemli unsuru olan iç denetim fonksiyonunu önemli ölçüde etkilemiştir.İç denetim fonksiyonunun kamu bankalarında yeniden yapılandırılması süreci hakkında bilgi veren bu çalışmada: I. Bölümde; Basel II Kriterleri, II. Bölümde; Basel II kriterlerinin Türk Bankacılık Sistemi üzerine etkileri, III. Bölümde; Denetim Kavramı, İç Denetim ve İç Kontrol ve IV. Bölümde; Türk Bankacılık Sisteminde iç kontrol ve iç denetim sitemi üzerinde açıklamalar yapılırken tezin son kısmını oluşturan V. Bölümde de İller Bankasının İç Denetim Sisteminin yeniden yapılandırılması ve özellikle Teftiş Kurulunda yaşanan değişim üzerinde durulmuştur.Anahtar Sözcükler1.Basel II Süreci2.İç Denetim3.İç Denetim Sistemi4.Yeniden Yapılandırma
Özet (Çeviri)
İn the recent years, the increasing risks with globalization have caused financial crises very often by increasing sensitivity and fragility of the financial system.Complex financial instruments, rapid developments in information technology, the free movement of capital and inadequacies regulations were the real causes of complex of financial system in developed and devoloping countries.These negativities showed that crises had not possible to remain within the borders of the country and led to reorganization of the financial system and institutions in this system. İnternational efforts in this direction have significantly affected theTurkish Banking System and the most important element of the internal audit function of this system.This study, provided informations about the pocess of Reorganization of Internal Audit of Public Banks, focused on: in Chapter I; Basel II Criterias, in chapter II; The effects of Basel II criterias to the Turkısh Banking System, in chapter III; Concept of Audit, Internal Audit and Internal Control, and in chapter IV; explanations were made about internal control system and internal audit system in Turkish Banking, in capter V, the last part of thesis; descriptions were made about Reorganization of Internal Audit of İller Bank and particularly about the change in the Board of Inspectors.Key Words1.The Process of Basel II2.İnternal Audit3.İnternal Audit System4.Reorganization