Kayıtdışı istihdamın sosyal güvenlik sistemine etkisi
Effect of unregistered employment the social security system
  1. Tez No: 208639
  2. Yazar: MURAT GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ RIZA OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde kayıt dısı istihdam ve kayıt dısı ekonomi gelismis ve gelismekte olan ülkelerin en önemli ekonomik sorunlarının basında gelmektedir..Kayıt dısı istihdam, sebepleri açısından, gelismis ve gelismekte olan ülkelerin tümü için olumsuz etkileri bulunan sosyoekonomik bir sorundur. Mali kayıpların yanında kayıt dısı istihdam, haksız rekabet neticesinde olusan olumsuz etkiler ve fakirlik ile toplumsal duruma zarar vermektedir. Kayıt dısı istihdam, kayıt altına alınmamıs çalısan nüfus olarak tanımlanabilir. Ancak net olmayan veriler sebebiyle tam anlamıyla bilinemez. Buna karsın kayıt dısı istihdam oranı ekonomideki bazı nüfus ve istihdam verileri ile tahmin edilebilmektedir. Öncelikle, kayıt dısı istihdamın sebeplerinin tanımlanması, kayıt dısı istihdam probleminin önlenmesi için gereklidir.. Bu amaçla çalısanlar ve isverenler arasındaki kayıt dısı istihdam probleminin temellerini anlamak için, toplumsal mutabakat elde edilmelidir. Ülkemizde sosyal güvenlik bilincinin gelistirilememesi ve hükümetin sosyal güvenlik kurumlarına yönelik yanlıs politikaları sonucu çalısanlar, kayıt altında bulunan istihdam alanlarından, kayıt dısı alanlara yönelmektedirler. Bu sebeple ekonomide kayıt dısı istihdam yüksek oranda artmaktadır. Stratejiler gelistirmek için sosyal diyalogun kullanılması, kayıt altındaki istihdamı artırırken, kayıt dısı istihdamı azaltacaktır. Bu çalısma, kayıt dısı istihdam ve sosyal güvenlik sistemi üzerindeki etkilerini açıklamayı amaçlamaktadır. Bu yüzden kayıt dısı istihdamın tanımı, sebepleri ve türleri, kayıt dısı istihdamı önleme politikalar ve sonuçları ile sosyal güvenlik sistemine etkileri arastırılmıstır. Ayrıca bu çalısma, Türkiye'de ki kayıt dısı istihdamın sebeplerini ve etkilerini daha iyi anlamaya yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, Türkiye de kayıt dısı istihdam çok yaygındır. Tahminlere göre sehir merkezlerindeki üç kisiden biri, kırsal alandaki dört kisiden üçü, Türkiye de kayıt altına alınmamaktadır. Kayıt dısı ekonomi ile mücadele, ülke ekonomisinin istikrarı açısından hayati önem arz etmektedir. Sosyal güvenlik sisteminin düzenlenmesi ve toplumun tüm bölümleri ile yapılan diyaloglar kayıt dısı istihdamı azaltma açısından çok faydalı araçlardır. Hükümet, isveren ve isçi sendikalarının aralarındaki toplumsal diyaloglar, önemli oranda degerli ve katkılı olacaktır
Özet (Çeviri)
Nowadays, unregistered economy and unregistered employment take a leading part of most important economic problems to the developing and developed countries.The reasons of unregistered employment are a socio-economic problem that has negative effects for all the developed and developing countries.Morever, together with the fiscal losts unregistered employment can be caused to harm for social structure with unfair competition negative effects and poverty. Unregistered emloyment can be determined that hasn?t registered population of workers but for this unclear determination it couldn?t be known exactly. However rate of unregistered employment can be predicted from some information about rate of population and rate of employment in the economy. Using improved social dialogue to develop strategies resulted increasing registered employment and reducing the prevalence of unregistered employment. This working aimed that caming out of unregistered employment and its effects on the social security system so determination , reasons and types of unregistered employment and with the policies to prevent of unregistered employment and its results and effects for social security system are researched. This working also contributes to better understanding of the causes and effects of unregistered employment in Turkey. To conclude, the fact that in Turkey, unregistered work is widespread. According to estimates, about one in three workers in urban areas and three in four in rural areas are not registered in Turkey. Fight against unregistered employment is curicial for turkish economic stability.Regulation of social security system and social dialogue between all parts of society are most useful tools to reducing unregistered employment. Social dialogue between governments, employers?organizations and trade unions can be an extremely valuable