The effect of store atmosphere on store loyalty intentions of department store customers in istanbul
Mağaza atmosferinin istanbul'daki departmanlı mağaza müşterilerinin sadakat niyetleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 208659
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AZİZE MÜGE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Türkiye'de perakendecilik sektörü ve perakende çevreleri son yıllarda büyük bir degisim göstermistir. Yeni tüketim modellerinin olusumu, yenilikçi magaza formatlarının ortaya çıkısı, uluslar arası perakende zincirlerinin giderek yaygınlasması ve teknoloji, iletisim ve ulasım alanlarında yasanan ilerlemelerin bir sonucu olarak büyük ölçekli perakendeciligin gelismesi, sektörde yasanan bu degisimin önde gelen nedenleri arasında yer almaktadır. Günümüzde tüketiciler; her ne kadar farklı tüketim alıskanlıkları ve gelir seviyelerine sahip olsalar da, ortak bir amacı paylasmaktadırlar. Günümüz tüketicileri; alısveris yapmayı bir görev olarak degil, hos vakit geçirebilecekleri eglenceli bir aktivite olarak görmek, alısverisleri sırasında farklı deneyimler yasamak ve ihtiyaç duydukları her türlü ürünü yüksek kalitede ve en uygun fiyatlar ile tek bir yerden satın alabilmek istemektedirler. Bunun yanısıra, tüketicilerin büyük çogunlugu, alısverislerini nezih bir magaza ortamında yapmak ve aynı zamanda zevkli bir sekilde vakit geçirmek arzusundadırlar. Modern perakendecilik anlayısında; rekabetçi güç elde edebilmek, büyük ölçüde magaza içerisinde eglendirici ve çekici bir atmosfer yaratılmasına baglıdır. Gün geçtikçe, magazalarda etkili bir atmosfer yaratılması, temel bir rekabet unsuru olarak görülmekte ve daha da önem kazanmaktadır. Bununla birlikte; perakende sektöründe yasanan yogun ve her geçen gün artan rekabet kosulları altında, mevcut müsterilere odaklanmak perakendeciler için her zamankinden daha önemli hale gelmistir. Mevcut müsterileri elde tutmanın yeni müsteri kazanmaya kıyasla daha kârlı oldugu ve müsteri baglılıgındaki küçük bir artısın kârlılıgı oldukça büyük oranda arttırabilecegi gerçegi göz önünde bulunduruldugunda, perakendeciler için müsteri sadakati olusturmak ve artırmak zorunluluk haline gelmistir. Bu çalısma, magaza atmosferinin stanbul'daki departmanlı magaza müsterilerinin sadakat niyetleri üzerindeki etkisi konusunda kavramsal bir taslak olusturmus ve bunu test etmistir. Bu baglamda; çalısmanın temel amacı, magaza atmosferi unsurlarının mevcudiyeti ve departmanlı magaza müsterilerinin sadakat niyetleri arasındaki iliskinin incelenmesidir. Bu amaç dogrultusunda, oldukça kapsamlı bir literatür arastırması yapılarak kavramsal bir taslak gelistirilmis ve 480 mevcut departmanlı magaza müsterisinden toplanan birincil verilerin detaylı analizi ile bu taslak test edilmistir. statistiksel analizler sonucu elde edilen yeni faktörler göz önünde bulundurularak, daha önce ortaya konmus olan kavramsal model revize edilmistir. Yapılan istatistiksel analizlerin ardından, analiz sonuçları ortaya konmus ve bulgular detaylı olarak tartısılmıstır. Arastırma sonuçları, magaza içerisindeki atmosferin müsterilerin magaza sadakati niyetlerinin arttırılmasında önemli bir etken oldugunu göstermistir. Bu çalısma aynı zamanda, magaza atmosferi unsurlarının mevcudiyeti ve magaza sadakat niyeti arasında anlamlı bir korelâsyonu isaret ederek gelistirilen hipotezlere destek saglamıstır. Magaza atmosferi mevcudiyetinin seviyesi arttıkça, magaza sadakat niyeti de artmaktadır. Bu çalısma kapsamında ayrıca, elde edilen bulguların ısıgında, gıda-dısı perakende sektöründeki perakendeciler ve akademisyenler için stratejiler önerilmekte ve gelecek arastırmalar için önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Turkish retail sector and retail environments have experienced a dramatic change in the last few decades. The appearance of new consumption patterns, emergence of innovative store formats, enhanced predominance of international retail chains, and development of large-scale retailing in consequence of the improvements in technology, communication, and transportation have been considered as the leading factors of retail change in Turkey. Today?s utilitarian consumers with different consumption habits and income levels share something in common. They expect to have a pleasurable experience during shopping and be able to find everything they need in one place with high quality and fair prices. Consumers also desire to enjoy their shopping in a decent environment. In modern retailing, retailers? competitive power is highly dependent on their ability to create an entertaining and appealing atmosphere within their stores. More and more, generating influential store atmosphere is becoming recognized as a key competitive tool for retailers seeking to achieve competitive advantage among others. Besides; in the face of growing and highly competitive retail markets, it has become more crucial than ever for retailers to focus on the right current customers. Given the fact that keeping existing customers is more profitable than constantly attracting new customers and that even small increases in retention rates can dramatically increase profits, it becomes a necessity for retails to build and enhance loyalty of their customers. This study mainly focuses on developing and testing a conceptual framework relating to the effects of store atmosphere on store loyalty intentions of department store customers in stanbul. More specifically, the main objective is to examine the relationship between store atmosphere elements and store loyalty intentions of department store customers. Through a comprehensive review of the literature, a conceptual framework is developed and tested by means of a detailed analysis of primary data gathered through 480 current department store shoppers. Considering the new factors obtained from the statistical analysis, the conceptual model is revised. Subsequent to performing statistical analysis, the results of the analyses are presented and findings are discussed in detail. Research results demonstrate significant evidence on that the environment within a store is an important determinant of store loyalty intentions of customers. The study also provides with empirical support for the hypotheses developed through indicating a significant correlation between store atmosphere attributes and store loyalty intention. As the level of store atmosphere existence enhances, so does the intention of loyalty toward the store. Additionally, the study guides practitioners and academicians on several aspects and exposes various implications together with valuable recommendations for further research.